RODEO RESULTS

Print Friendly

2019 Grand Isle Tarpon Rodeo Results        
Childrens’ Division Results
Hardhead Catfish
Winners Name
1 st Grayson Hebert2lbs14ozRaceland
2 nd Luca Perez2lbs8ozHardin, TX
3 rd Luca Perez2lbs8ozHardin, TX
White Trout
Winners Name
1 st Aston “Beaux” McKinney1Lbs12OzHammond
2 nd Aston “Beaux” McKinney1Lbs12ozHammond
3 rd Aston “Beaux” McKinney1Lbs10OzHammond
Speckled Trout
Winners Name
1 st Brody Skelton3Lbs14ozBaton Rouge
2 nd Madison Pierre2Lbs14OzBrusly
3 rd Garner Wilson2Lbs12OzSt Gabriel
Redfish (under 27 inches)
Winners Name
1 st Colton Maier7Lbs0ozBaton Rouge
2 nd Allie Harmon6lbs4ozBoutte
3 rd Reid Dampier6lbs2ozBoutte
Channel Mullet
Winners Name
1 st Ethan Lusco1lbs6OzLockport
2 nd Alivia Calmette14OzMarrero
3 rd Cole Trosclair12ozThibodaux
Flounder
Winners Name
1 st Zak Martin1Lbs8ozRaceland
2 nd Zoe Chaisson1Lbs2OzLuling
3 rd Colton Calmette1Lbs2OzMarrero
Gafftopsail Catfish
Winners Name
1 st Sophia Guilbeau6Lbs12ozGolden Meadow
2 nd Sophia Guilbeau5Lbs2ozGolden Neadow
3 rd Wyatt Guilbeau4Lbs12ozCut Off
Croaker
Winners Name
1 st Aston “Beaux” McKinney2Lbs6ozHammond
2 nd Aston “Beaux” McKinney12OzHammond
3 rd Cannon Maier8ozBaton Rouge
Inside Division
Sheepshead
Winners Name
1 st Lynda Blackwell6Lbs4OzMetairie
2 nd Mason Maurer6Lbs0ozPort Allen, La.
3 rd William Gouvier5Lbs10OzBaton Rouge, La.
White Trout
Winners Name
1 st Jason Boh2Lbs4OzNew Orleans, La.
2 nd Louis McKinney2Lbs2OzHammond
3 rd Jared Fontenot2Lbs0OzBaton Rouge, La.
Speckled Trout
Winners Name
1 st Doug Borries6Lbs6OzOcean Springs, MS
2 nd Jackson Chestang4Lbs10OzChonchula, AL
3 rd Martin Svendson4Lbs4OzBaton Rouge, La
Redfish Stringer (5 fish under 27 inches)
Winners Name
1 st Jerry Larpenter38Lbs2OzHouma
2 nd Keary Melancon37Lbs10OzNew Orleans
3 rd Jason Bouvail34Lbs10OzMontz
Redfish
Winners Name
1 st Terry White 35lbs6OzParadis, La.
2 nd Jacob Babin35Lbs0OzRaceland
3 rd Malcolm Torres33Lbs2OzNew Orleans
Flounder
Winners Name
1 st Beau Blanchard2lbs12OzNew Iberia, La.
2 nd Angela Winters2Lbs8OzDenham Springs
3 rd Angela Winters2lbs6OzDenham Springs
Black Drum
Winners Name
1 st Jacob Babin 51Lbs14OzRaceland
2 nd Eric Babin40Lbs6OzGonzales
3 rd Brett Babin36Lbs10OzRaceland
Inside Division continued
Gafftopsail Catfish
Winners Name
1 st Tony Dunnan6Lbs2OzDenham Springs
2 nd Ted Babin5Lbs14OzPrairieville
3 rd Joseph Gray 4lbs12ozSlidell, La.
Croaker
Winners Name
1 st Adam Guillory4lbs10ozGrand Isle
2 nd Joseph Baudoin4Lbs6OzThibodaux
3 rd Louis McKinney4lbs4OzHammond, La.
Shoreline Division
Tripletail
Winners Name
1 st Kris Elliot4lbs10ozDes Allemands, La.
2 nd lbsoz
3 rd lbsoz
Spadefish
Winners Name
1 st Bryce Boutte4Lbs0OzGretna
2 nd Naomie Cheramie2lbs12ozPrairieville
3 rd Naomie Cheramie2lbs0ozPrairieville
Red Snapper
Winners Name
1 st Steve Kent, Jr24lbs8ozJarreau
2 nd Clayton Hurdle22lbs10ozRosedale,La.
3 rd J T Landry22lbs6ozBroussard
Mangrove Snapper
Winners Name
1 stDante Torres10Lbs14OzCut Off
2 nd Summer Stevens9Lbs8OzPrairieville
3 rd Logan Guidry9lbs6ozCut Off
Spanish Mackerel
Winners Name
1 st John Brady4Lbs2OzTupelo, MS
2 nd Clayton Hurdle3lbs8ozRosedale
3 rd Ryan Moore3lbs6OzYoungsville
Shoreline Division continued
King Mackerel
1 st Melvin Richard Jr. 47lbs2ozMetairie
2 nd Melvin Richard Jr. 34lbs.12ozMetairie
3 rd Melvin Richard Jr.33lbs12ozMetairie
Jack Crevalle
Winners Name
1 st Douglas Waitz27lbs.12ozHouma
2 nd Reid Dampier26lbs.4ozBoutte
3 rd Thoma Dicicco24lbs.10ozLa Port, Texas
Grouper
Winners Name
1 st Ben Katzenmeyer40lbs12ozBaton Rouge
2 nd Jonathan Scully32lbs10ozBerwick
3 rd Douglas Waitz18lbs.0ozHouma
Cobia
Winners Name
1 st Vance Mitchell42lbs0OzPrairieville
2 nd Patrick Roth36lbs6OzDestrehan
3 rd Raymond Galatas33lbs.6OzReserve
Bonito
Winners Name
1 st Amanda Lewis14lbs.2ozBayou Gauche
2ndAllen Bryant12lbs.2ozDestrehan
3rdEdward Moriarity11lbs.2ozGloster, MS
Bluefish
Winners Name
1 st Logan Guidry2lbs14ozCut Off
2 nd Logan Guidry2lbs10ozCut Off
3 rd James Ciffreo1lbs8ozVentress
Barracuda
Winners Name
1 st Aiden Hayes17lbs2ozBroussard
2 nd Melvin Richard16lbs6ozMetairie
3 rd Brandon Womack13Lbs2ozMetairie
Kayak Division presented by KYSEK
Redfish
Winners Name
1 st Gairi Williamson7Lbs4OzKenner
2 nd Trace Day6lbs10ozDenham Springs
3 rd Doug Borries5lbs0ozOcean Springs, MS
Redfish Stringer (best 5 fish under 27”)
Winners Name
1 st Trace Day20Lbs14OzDenham Springs
2 nd Gairi Williamson17Lbs6ozKenner
3 rd Gairi Williamsom15Lbs12OzKenner
Speckled Trout
Winners Name
1 st Doug Borries5Lbs10ozOcean Springs, MS
2 nd Doug Borries5Lbs4ozOcean Springs, MS
3 rd Lance Burgos4Lbs2ozBaton Rouge
Big Game Division
Wahoo
Winners Name
1 st Neil Loupe15lbs14ozMorgan City
2 nd Benjamin Harrington14Lbs14OzPatterson
3 rd lbsoz
Yellowfin Tuna
Winners Name
1 st Jeff Hover140lbs4ozBerwick
2 nd Paul Russo139lbs14ozHouston, TX
3 rd Blake Daigle128Lbs0ozRaceland
Blackfin Tuna
Winners Name
1 st Blaine Lewis25lbs2ozDes Allemands
2 nd Dickie Conrad24lbs8ozBaton Rouge
3 rd Brent Bowman24lbs8ozMetairie
Dolphin
Winners Name
1 st Darryl Womack29lbs8ozMandeville
2 nd Beau Baudoin25lbs4ozLockport
3 rd Austin Settoon24Lbs0OzPierre Part
Blue Marlin
Winners Name
1 st Jeff Landry389lbs9ozBroussard
Tag & Release – Total Points * Blue Marlin, White Marlin, Sailfish and Yellowfin Tuna (over 50 lbs) *
Boat NamePointsCaptain / Angler
1 st Fleur de Lis1000Ginger Myers
2 nd Juanita Fish500Neil Loupe
3 rd Fleur De Lis500Jeff Landry
4 th
5 th
Rodeo Top Fishing Awards
Best All Around Angler: Inside Division Jacob Babin - Raceland
Best All Around Angler: Shoreline DivisionMelvin Richard Jr. - Metairie
Best All Around Angler: Big Game DivisionJeff Landry - Broussard
Tarpon - Tag & Release
Boat NamePointsCaptain
1 st Stillwater – Angler: Sawyer McMurphy100Capt. Jeremy McHugh
2 nd
3 rd
4 th
5 th
Tarpon
Winners Name
LargestNo entries
2 nd
3 rd
4 th
5 th
1 st tarpon entered
2018 Grand Isle Tarpon Rodeo Results        
Inside Division
Sheepshead
Winners Name
1 st Mark Harmon6Lbs4ozBoutte, LA
2 nd Joe Wrubleski5Lbs12OzMetairie, LA
3 rd Joe Wrubleski5Lbs6OzMetairie, LA
White Trout
Winners Name
1 st James Cramer2Lbs8OzSummit, New Jersey
2 nd Jackson Duhe2Lbs0OzLutcher, LA
3 rd Sidney Kelley1Lbs8OzGrand Isle
Speckled Trout
Winners Name
1 st Tommy Vidrine5Lbs4OzGrand Isle
2 nd Bryan Clement4Lbs12OzThibodaux, LA
3 rd Steve Ashy Sr.4Lbs4OzLafayette, LA
Redfish Stringer (5 fish under 27 inches)
Winners Name
1 st Kerry Melancon ** RODEO RECORD40Lbs0OzNew Orleans
2 nd Gary Wilson33Lbs4OzMandeville
3 rd Maurice Daquin29Lbs2OzLafitte
Redfish
Winners Name
1 st Grant Lynch33lbs6OzTalledega. AL
2 nd Malcolm Torres30Lbs14OzNew Orleans
3 rd Michael White (Team Bloody Decks)30Lbs4OzParadis, LA
Flounder
Winners Name
1 st Gam Gammage3lbs4OzSuwanee, GA
2 nd Gary Kinler “Team Bloody Decks”2Lbs0OzLuling, LA
3 rd Matt Rodrigue1lbs6OzNew Orleans, La
Black Drum
Winners Name
1 st Jacob Babin (Team Blumf)48lbs12OzRaceland
2 nd Ronnie Eschete38Lbs4OzThibodaux
3 rd Joshua Naquin33lbs12ozHouma
Inside Division continued
Gafftopsail Catfish
Winners Name
1 st Chad Hebert6lbs0ozRaceland
2 nd Roy Hogan5lbs10OzDes Allemands
3 rd Chad Hebert4lbs12ozRaceland
Croaker
Winners Name
1 st Andrew Baughman3lbs10ozHouma
2 nd Joseph Latino3lbs2ozDonaldsonville
3 rd Jimmy Plauche’2Lbs2ozBaton Rouge
Shoreline Division
Tripletail
Winners Name
1 st Michael Naquin4lbs4ozClinton, La.
2 nd Michael Naquin3lbs2ozClinton, La.
3 rd lbsoz
Spadefish
Winners Name
1 st “Lil” Beau Grafton6lbs4ozThibodaux
2 nd Mark Johnson5lbs2ozPrarieville
3 rd Lynn Thibodeaux4lbs8ozIowa, LA
Red Snapper
Winners Name
1 st Michelle Ponder24lbs4ozLuling
2 nd Michael Naquin24Lbs2OzClinton
3 rd Mary Doiron24lbs2ozMorgan City
Mangrove Snapper
Winners Name
1 stRoger Dowdy, Jr11Lbs8OzCut Off
2 nd Cooper Katzenmeyer11Lbs2OzBaton Rouge, LA
3 rd Josh Doussan10lbs8ozPonchatoula, La
Spanish Mackerel
Winners Name
1 st Ivy St. Romain4Lbs14OzMorgan City
2 nd Armando Perry3lbs12ozLafayette
3 rd Tommy Vidrine3lbs8OzGrand Isle
Shoreline Division continued
King Mackerel
1 st Melvin Richard48lbs12ozMetairie
2 nd Melvin Richard35lbs.12ozMetairie
3 rd Andy Eymard35lbs8ozCut Off
Jack Crevalle
Winners Name
1 st Gary Kinler “Team Bloody Decks”25lbs.2ozLuling, La
2 nd Chandler Jackson25lbs.0ozBaton Rouge
3 rd Mark Eberts24lbs.14ozMandeville, La
Grouper
Winners Name
1 st David Rabalais94lbs6ozLake Charles
2 nd Kevin Hatcher91lbs6ozDonaldsonville
3 rd Ryan LeBlanc86lbs.2ozPlaquemine
Cobia
Winners Name
1 st John Munnerlyn55lbs6OzNew Iberia, La
2 nd Martin Castjohn48lbs10OzMetairie
3 rd Michael Rispone47lbs.6OzCentral
Bonito
Winners Name
1 st Casen Maggio17lbs.0ozPrarieville
2ndAlvin Melancon16lbs.10ozLuling
3rdJoshua Jordan16lbs.2ozSt. Martinville
Bluefish
Winners Name
1 st Maggie Dowdy4lbs0ozCut Off
2 nd Chase Groger2lbs14ozDenham Springs
3 rd Chase Groger2lbs14ozDenham Springs
Barracuda
Winners Name
1 st Melvin Richard27lbs0ozMetairie
2 nd Dean Blanchard24Lbs2ozGrand Isle
3 rd Ben Katzenmeyer22Lbs0ozBaton Rouge
Shoreline Division continued
Amberjack
Winners Name
1 st Season Closedlbsoz
2 nd
3 rd
Big Game Division
Wahoo
Winners Name
1 st Lance Williams 55lbs0ozCovington
2 nd Lester Scheilinger34Lbs8ozSlidell
3 rd Keith Myers34lbs6ozSunset, La
Yellowfin Tuna
Winners Name
1 st Charles Higgins154lbs12ozBaton Rouge
2 nd Tyler Smith 108lbs14ozDenham Springs
3 rd Jack Bryant94Lbs12ozHarahan
Blackfin Tuna
Winners Name
1 st Lance Williams24lbs10ozCovington
2 nd Jonathan Scully24lbs4ozMorgan City
3 rd Micheal Naquin24lbs0ozClinton, La.
Dolphin
Winners Name
1 st Brian Billeaud33lbs2ozNew Iberia, LA
2 nd Scott Adams28Lbs4OzMarrero
3 rd Daniel Thibodeaux23Lbs0OzPrarieville
Blue Marlin
Winners Name
1 st No entrieslbsoz
Tag & Release – Total Points * Blue Marlin, White Marlin, Sailfish and Yellowfin Tuna (over 50 lbs) *
Boat NamePointsCaptain / Angler
1 st Liquid Cargo500Austin Settoon
2 nd Blue Line500Beau Bankston
3 rd Lolita500Blake Quinlivan
4 th Fleur De Lis200Hunter Myers
5 th Juanita Fish50Chandler Johnson
Rodeo Top Fishing Awards
Best All Around Angler: Inside Division Chad Hebert - Raceland
Best All Around Angler: Shoreline DivisionMelvin Richard - Metairie
Best All Around Angler: Big Game DivisionLance Williams - Covington
Tarpon - Tag & Release
Boat NamePointsCaptain
1 st Rock-n-Roll300John DeBlieux
2 nd Built Tough200Raleigh Robichaux
3 rd Climax200Lance Crochet
4 th Coon Pop200Lance “Coon” Schouest
5 th R & R100Richard Hawthorne
Tarpon
Winners Name
LargestGuy Paul Cenac208lbs14ozHouma
**NEW RODEO RECORD **
2 nd Bill Price149lbs6ozBourg, LA
3 rd Drew LeBlanc141lbs14ozBroussard, LA
4 thZach Domangue107Lbs14OzLafayette
5 th Hayden Hawthorne94Lbs4OzHouma
1 st tarpon enteredGuy P Cenac208lbs14ozHouma, La
2018 Childrens’ Grand Isle Tarpon Rodeo Results      
Hardhead Catfish
Winners Name
1 st Dexter Hebert2lbs6ozRaceland
2 nd Spencer Armstrong2lbs4ozGolden Meadow
3 rd Larson Sequeira2lbs4OzHarahan, LA
White Trout
Winners Name
1 st Madison Soudelier0Lbs12OzGolden Meadow
2 nd Madison SoudelierLbs10ozGolden Meadow
3 rd Grant Gibbens10OzThibodaux
Speckled Trout
Winners Name
1 st Madison Pierre3Lbs10ozBrusly
2 nd Alaina Cifero3Lbs2ozVentress
3 rd Mason Pierre3Lbs2OzBrusly
Redfish (under 27 inches)
Winners Name
1 st Grayson Hebert6Lbs2ozRaceland
2 nd Grayson Hebert 6lbs0OzRaceland
3 rd Grayson Hebert512Raceland
Channel Mullet
Winners Name
1 st Kaden Elliot14OzDes Allemands, La
2 nd Mason Pierre14OzBrusly
3 rd Ethan Koch12ozFolsom
Flounder
Winners Name
1 st Beaux CarvilleLbs10ozPlaquemine
2 nd Grayson Hebert2OzRaceland
3 rd Carsyn Rivers2OzMarrero
Gafftopsail Catfish
Winners Name
1 st Wyatt Guilbeau6Lbs6ozGolden Meadow
2 nd Sophia Guilbeau5Lbs4ozGolden Neadow
3 rd Spencer Armstrong5Lbs0OzGolden Meadow
Croaker
Winners Name
1 st Clara YarboroughLbs10ozBaton Rouge
2 nd Clara Yarborough8OzBaton Rouge
3 rd Clara YarboroughLbs8ozBaton Rouge
Print Friendly

2017 Grand Isle Tarpon Rodeo Results                  
Inside Division
Sheepshead
Winners Name
1 stJoe Wrubleski66Metairie
2 ndTara Guidry4lbs14OzGalliano
3 rdJim Bell4lbs6OzBoston, Mass
White Trout
Winners Name
1 stJoseph Latino5lbs4OzDonaldsonville
2 ndJoseph Latino2lbs14OzDonaldsonville
3 rdKenny Acosta210Donaldsonville
Speckled Trout
Winners Name
1 stTommy Vidrine5lbs6OzGrand Isle
2 ndTrey Milazzo5Lbs0OzHammond
3 rdGina Hansel – Team Blue Lemon4lbs4Mereaux
Redfish Stringer (5 fish under 27 inches)
Winners Name
1 stKeary Melancon35lbs6OzNew Orleans, LA
2 ndGary Wilson330Harvey
3 rdTroy Lefort324Lake Charles
Redfish
Winners Name
1 stPatrick Briody37lbs6OzPrarieville, LA
2 ndJacob Babin3514Raceland
3 rdKenny Billiot – Team Bloody Deck3412Ama
Flounder
Winners Name
1 stBryan Casey2lbs2OzNew Orleans
2 nd
3 rd
Black Drum
Winners Name
1 stLance Babin - Team Blumf38lbs12OzRaceland
2 ndJonathan Babin380Metairie
3 rdMark Eberts32lbs14ozMandeville
Inside Division continued
Gafftopsail Catfish
Winners Name
1 stPhil Guilbeau6lbs8ozGolden Meadow
2 ndMary Jackson68Grand Isle
3 rdMary Jackson6lbs6ozGrand Isle
Croaker
Winners Name
1 stMike LeBlanc3lbs10ozBroussard, LA
2 ndRoy Hogan38Des Allemands
3 rdRoy Hogan32Des Allemands
Shoreline Division
Tripletail
Winners Name
1 stJerry Ordoyne3lbs6ozThibodaux
2 ndJerry Ordoyne2lbs14ozThibodaux
3 rdJerry Ordoyne2lbs14ozThibodaux
Spadefish
Winners Name
1 stTara Guidry3lbs10ozGalliano
2 ndTara Guidry3lbs10ozGalliano
3 rdMason Maurer38Port Allen
Red Snapper
Winners Name
1 stMike Melancon25lbs10ozCut Off, La
2 ndCory LeBlanc – Split Decision248Spring, TX
3 rdMike Melancon21lbs6ozCut Off, La
Mangrove Snapper
Winners Name
1 stDwayne Plaisance – Team Bloody Deck11lbs14ozAma
2 ndRon Touchard – Contagious114Des Allemands
3 rdRodney LeBlanc112Des Allemands
Spanish Mackerel
Winners Name
1 stIvy St Romaine3lbs8ozMorgan City
2 ndTrace Day36Denham Springs
3 rdConnor Shally34Gonzales
Shoreline Division continued
King Mackerel
Winners Name
1 stChase Nevers46lbs8ozBogalusa, LA
2 ndMelvin Richard38lbs.8Metairie
3 rdRochelle Terrebonne33lbs2Golden Meadow
Jack Crevalle
Winners Name
1 stMason Maurer26lbs.10ozPort Allen
2 ndJason Day26lbs.2Denham Springs
3 rdPatricia Young24lbs14ozGrand Isle
Grouper
Winners Name
1 stJ J Tabor-**potential State record & New Rodeo Record**383lbs2ozBaton Rouge
2 ndSean Blanchard116lbs8ozPierre Part
3 rdRawleigh St. Germain96lbs.8Jarreau,
Cobia
Winners Name
1 stDale Rispone55lbs6Denham Springs
2 ndBeau Grafton47lbs4ozThibodaux
3 rdMary Acosta46lbs.0Donaldsonville
Bonito
Winners Name
1 stAdam Mansur13lbs.14ozGonzales
2 ndBrian Vanderlick13lbs.10Bell City
3 rdChase Nevers13lbs.0Bogalusa
Bluefish
Winners Name
1 stRon Touchard – Contagious3lbs14ozDes Allemands
2 ndEthan Fourrier34Port Barre
3 rdWilton “Voo” Comardelle, Jr – Team Bloody Deck34Paradis
Barracuda
Winners Name
1 stShawn Zaplac31lbs6ozHouma, LA
2 ndMason Maurer242Port Allen
3 rdBen Katzenmeyer240Baton Rouge
Shoreline Division continued
Amberjack
Winners Name
1 stSeason Closedlbsoz
2 nd
3 rd
Big Game Division
Wahoo
Winners Name
1 stBenjie Cowart20lbs2ozMaurepas
2 ndMarcia Grabert200Raceland
3 rdAdam Lee18lbs10ozSt. Amant
Yellowfin Tuna
Winners Name
1 stPaul Monti142lbs4ozWaveland, MS
2 ndJames Comardelle1108Des Allemands
3 rdScott Vice9914Patterson
Blackfin Tuna
Winners Name
1 stCory LeBlanc – Split Decision27lbs8ozSpring, Texas
2 ndAustin Settoon2614Pierre Part
3 rdJamie Pitre268Galliano
Dolphin
Winners Name
1 stStuart Dufrene28lbs2ozDes Allemands
2 ndWalter Hendrix Jr200Lockport
3 rd
Blue Marlin
Winners Name
1 stArthur Scanlan429lbs6ozPrairieville
Tag & Release – Total Points * Blue Marlin, White Marlin, Sailfish and Yellowfin Tuna (over 50 lbs) *
Boat NamePointsCaptain / Angler
1 stJuanita Fish700Daniel Trahan
2 ndCest La Vie’700Brooke Bordelon
3 rdFree Play550Josh Morrison
4 thYou Never Know500Moe Rome
5 thJuanita Fish500Ryan Ratcliff
Rodeo Top Fishing Awards
Best All Around Angler: Inside Division Joseph Latino – Donaldsonville
Best All Around Angler: Shoreline Division Mason Maurer – Port Allen
Best All Around Angler: Big Game Division Arthur Scanlan - Prarieville
Tarpon - Tag & Release
Boat NamePointsAngler
1 stBlack Widow600Bill Price (6 Tarpons released)
2 ndBuilt Tough200Raleigh Robichaux
3 rdBlue Monkey200Billy Cenac
4 thSplash Zone100Steven Heier
5 thRock-n-Roll100John DeBlieux
Tarpon
Winners Name
LargestCade Candies163lbs12ozThibodaux, LA
2 ndBranson Chiasson152lbs6ozHouma
3 rdMike James11412Lottie, La
4 thBruce Dodd9914Clinton, La
5 th
1 st tarpon enteredMike James11412Lottie, La
Print Friendly

2016 Intl Grand Isle Tarpon Rodeo Results    
Tarpon
Name: Weight: Residence:
1st place Dustin Price16 7 lbs 1 2 ozHouma, LA
2nd place Cade Candies16 0 lbs 8 ozThibodaux, LA
3rd place Billy Cenac15 5 lbs 1 4 ozHouma, LA
4th place Kurt Cheramie15 3 lbs 1 0 ozHouma, LA
5th place Bubba Schouest13 2 lbs 0 ozHouma, LA
1st Tarpon Entered Dustin Price16 7 lbs 1 2 ozHouma, LA
Tarpon - Tag & Release
Boat Name Captain
1st place DesparadoMike Dufrene Sr.- 500 pts
2nd place CanouchLance Schouest Jr. - 100pts
3rd place SKA 5Robby Mielsch - 100 pts
4th place Rock & RollJohn DeBlieux - 100 pts
5th place White KapDavid Prevost - 100 pts.
Rodeo Top Fishing Awards
Best All Around Angler: InshoreKenny Acosta - Donaldsonville
Best All Around Angler: ShorelineMelvin Richard - Metairie
Best All Around Angler: Big GameSteve Eckman - Conroe, TX
Tag & Release (Total Points)
Blue Marlin, White Marlin, Sailfish, and Yellowfin Tuna over 50 lbs
Boat Name Points
Angler
1st place Wild Hooker800Emily Laris - Raceland
2nd place Kemosabe600Joe Gelpi - Madisonville
3rd place Kemosabe600Hans Kros - Cypress, TX
4th place Lolita500Jordan Womac - Kenner
5th place Lolita500Darryl Womac - Kenner
Big Game Division
Blue Marlin Name: Weight: Residence:
1st place Steve Eckman31 5 lbs 7 ozConroe, TX
2nd placelbs oz
Dolphin Name: Weight: Residence:
1st place Darius Girouard2 8 lbs 1 2 ozAbbeville, LA
2nd place Cullen LeBlanc2 3 lbs 4 ozCutoff, LA
3rd place Jaselyn Berthelot2 0 lbs 4 ozGalliano, La.
Blackfin Tuna Name: Weight: Residence:
1st place Samuel Caston2 5 lbs 8 ozGonzales, La
2nd place Nicole Doussan2 3 lbs 1 4 ozPonchatoula, La.
3rd place Jake "The One" Phillippe2 3 lbs 6 ozMonterey,
Yellowfin Tuna Name: Weight: Residence:
1st place Ryan Womac13 8 lbs 1 2 ozMetairie
2nd place Lacey Baudoin13 3 lbs 0 ozRaceland, LA
3rd place Andy Nevers13 0 lbs 1 0 ozBogalusa, LA
Wahoo Name: Weight: Residence:
1st place Wyatt Berthelot5 9 lbs 2 ozGalliano, La.
2nd place Shane Roche5 1 lbs 2 ozKaplan, LA
3rd place Adam "Bull" Lee4 1 lbs 1 0 ozPrarieville, La.
Amberjack
Name:
Shoreline Division
Weight:
Residence:
1 st place lbs oz
2nd place
SEASON CLOSED
lbs oz
3 rd place lbs oz
Barracuda
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Melvin Richard
William Katzenmeyer
Benjamin Katzenmeyer
3 1 lbs 1 4 oz Metairie, LA
2 9 lbs 4 oz Baton Rouge, La.
2 5 lbs 4 oz Baton Rouge, La.
Bluefish
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Scott Settoon
Tara Guidry
Dean St.Pierre
3 lbs 1 0 oz Pierre Part, La.
3 lbs 8 oz Galliano, La.
3 lbs 8 oz Cut Off, La.
Bonito
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Devin West
Stephanie Chenier
Dylan Brock
1 2 lbs 4 oz Gonzales, LA
1 0 lbs 4 oz Baker, LA
9 lbs 1 2 oz Prarieville, La.
Cobia
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Steve Kent
Benjamin Ortego
Rhett Francois
4 2 lbs 1 4 oz New Roads, La.
4 2 lbs 8 oz Jefferson, LA
4 2 lbs 2 oz Duson, LA
Grouper
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Allen Templet *RODEO RECORD*
Casey LeBlanc
Grady Alleman
28 7 lbs 1 4 oz Pierre Part, La.
4 5 lbs 1 0 oz Des Allemands, LA
4 4 lbs 4 oz Pierre Part, LA
Jack Crevalle
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Spencer Savoy
Sidney Kelly
Brandon Perault
2 6 lbs 1 4 oz Houma, La.
2 6 lbs 1 0 oz Grand Isle, LA
2 4 lbs 4 oz Walker, LA
King Mackerel
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
William Laupus
William Laupus
Melvin Richard
5 1 lbs 0 oz Atlanta, GA
4 5 lbs 1 0 oz Atlanta, GA
4 0 lbs 1 0 oz Metairie, LA
Spanish Mackerel
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Roland Langford
Olivia Smith
Chris Weilenman
4 lbs 8 oz San Antonio, Texas
3 lbs 6 oz Denham Springs, La.
3 lbs 6 oz Baton Rouge, la.
Mangrove Snapper
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Jude Simar
Rustie Charpentier
Jude Simar
1 1 lbs 4 oz Des Allemands,La.
1 1 lbs 2 oz Cut Off, La.
1 0 lbs 1 2 oz Des Allemands, LA
Red Snapper
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Steve Kent
Scott Settoon
Ross Caillouet
1 9 lbs 1 0 oz New Roads, La.
1 8 lbs 1 2 oz Pierre Part, La.
1 8 lbs 8 oz Thibodaux, LA
Spadefish
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Melvin Richard
Joseph Latino
Wilton Comardelle "Team Bloody Deck"
4 lbs 6 oz Metairie, La.
2 lbs 1 4 oz Donaldsonville, LA
2 lbs 1 2 oz Paradis, LA
Tripletail
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Brooke Detillier
Dean St. Pierre
Trace Day
8 lbs 4 oz Larose, La.
5 lbs 6 oz Cut Off, La.
5 lbs 2 oz Denham Springs,La.
Inside Division
Croaker
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Louis McKinney, Jr
Kenny Acosta
Frank Donewar
4 lbs 6 oz Hammond, La.
3 lbs 1 4 oz Donaldsonville, La.
2 lbs 1 4 oz Hammond, La.
Gafftopsail Catfish
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Jonathan Lindley
Hunter Andras
Rocky Roussell
7 lbs. 2 oz Thibodaux, LA
6 lbs 1 2 oz Choupic, LA
6 lbs. 8 oz Broussard, La.
Black Drum
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Lance Babin
Donald Webre
Donna Laurent
5 2 lbs 2 oz Raceland, LA
4 5 lbs 1 2 oz Houma, La.
4 1 lbs 2 oz Gray, LA
Flounder
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Harold Hellbach
Burden Edmonds
Pamela Hoover
3 lbs 4 oz Jefferson, LA
3 lbs 0 oz New Orleans, LA
2 lbs 8 oz Tickfaw, LA
Redfish
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Gary Ragas III
Ronald J Musacchia
Karlie Ragas
3 7 lbs 2 oz Buras, LA
3 7 lbs 0 oz Destrehan, LA
3 6 lbs 1 0 oz Buras, LA
Redfish Stringer
(Best 5 fish under 27")
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Jerry Larpenter
Keary Melancon
Ted Babin
3 6 lbs 8 oz Houma, La.
3 3 lbs 0 oz New Orleans, LA
2 6 lbs 6 oz Raceland, LA
Speckled Trout
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Tommy Vidrine
Jim Tatum
Curtis Cheramie
4 lbs 1 4 oz Baton Rouge, La.
3 lbs 8 oz Baton Rouge, La.
3 lbs 8 oz Larose, La.
White Trout
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Kenny Acosta
Joseph Latino
Louis McKinney
2 lbs 2 oz Donaldsonville, La.
1 lbs 1 2 oz Donaldsonville, La.
1 lbs 1 2 oz Hammond, La.
Sheepshead
Name:
Weight:
Residence:
1st place
2nd place
3rd place
Chad Hebert
Austin Danos
Joshua Luft
6 lbs 2 oz Raceland, LA
6 lbs 2 oz Galliano, La.
4 lbs 6 oz Thibodaux, LA
Print Friendly

 CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHT RESIDENCE
TARPON  -­  CATCH  lbs.oz.
LARGEST  TARPONBrett Candies16514Thibodaux
SECOND  LARGEST  TARPONCory Cheramie1548Houma
THIRD  LARGEST  TARPONRoss Chauvin 1296Houma
FOURTH  LARGEST  TARPONMichael Dufrene Jr.9614Cut Off
FIFTH  LARGEST  TARPONMelissa Dufrene9310Larose
FIRST  TARPON  ENTEREDKurt Cheramie822Houma, La
TARPON  -­  TAG  &  RELEASECaptain  /  Boat  Name: Angler:
FIRST  PLACE  -­  TAG  &  RELEASEHunter Tieken "Code 7"Michael Chauvin
SECOND  PLACE  -­  TAG  &  RELEASEJohn Deblieux "Rock n Roll"Cory Cheramie
THIRD  PLACE  -­  TAG  &  RELEASE
FOURTH  PLACE  -­  TAG  &  RELEASE
FIFTH  PLACE  -­  TAG  &  RELEASE
RODEO  TOP  FISHING  AWARDS
BEST  ALL  AROUND  ANGLER:  Big  GameJay VoisinHouma, LA
BEST  ALL  AROUND  ANGLER:  ShorelineIvy St RomainMorgan City
BEST  ALL  AROUND  ANGLER:  InshoreLouis McKinney, JrHammond, LA
*  TAG  &  RELEASE  *  TOTAL  POINTS  *
BLUE  MARLIN,  WHITE  MARLIN,  SAILFISH,  and  YELLOWFIN  TUNA  (over  50  lbs)
Boat  Name: Points
FIRST  PLACE  -­  TAG  &  RELEASEYou Never Know650Benji Cowart
SECOND  PLACE  -­  TAG  &  RELEASEColby Jean'500Mark Detillier
THIRD  PLACE  -­  TAG  &  RELEASEMiss Ori500Ross Caillouet
FOURTH  PLACE  -­  TAG  &  RELEASE
FIFTH  PLACE  -­  TAG  &  RELEASE
CATCH  CATEGORIES
BIG  GAME  DIVISION
BLUE  MARLINWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST  no entrylbs.oz.
SECOND
BLACK  FIN  TUNA
FIRST  Scott Settoon, Jr.308Pierre Part,
SECONDSteven Kent Jr.2612Jarreau
THIRDRyan Dicharry264St. Gabriel
DOLPHIN
FIRST  Cullen LeBlanc460Cut Off
SECONDMoe Rome326Brittany
THIRDWalter Hendrix, Jr.3012Lockport
WAHOO
FIRST  Brad Duplessis528Gonzales
SECONDChad Matherne512Bayou Gauche
THIRDJean Arceneaux4112Larose
YELLOW  FIN  TUNA
FIRST  Jay Voisin1462Houma
SECONDWilliam Sigmon12612Des Allemands
THIRDHunter Harmon974Luling
SHORELINE  DIVISION
AMBERJACK
FIRST  SEASON CLOSED
SECONDThis  year
THIRDopen
BARRACUDAWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST  Jonathan LindleyThibodaux
244
SECONDCaleb Sumrall2110New Iberia
THIRDMonique Decourt214New Iberia
BLUEFISH
FIRST  Ivy St. Romain312Morgan City
SECONDTrey Boucvalt38Austin, TX
THIRDMaggie Bouvier212Golden Meadow
BONITO
FIRST  Jason McNeil1512Shreveport
SECONDDwayne Blanc140Baton Rouge
THIRDRyan Dicharry1310St. Gabriel, La
COBIA
FIRST  Larry Gates542Metairie
SECONDJeb Clearman460Hattisburg, MS
THIRDChase Nevers430Bogalusa
GROUPER
FIRST  Hunter Andras8212Chackbay
SECONDBo Grafton7610Thibodaux
THIRDBrandon Alleman698Pierre Part
JACK  CREVALLE
FIRST  Ivy St. Romain2710Morgan City
SECONDDacques Nini270Houston, Tx
THIRDMike LeBlanc2614Prairieville, LA
KING  MACKERELWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST  David Wilsonlbs.oz.Shreveport, La
358
SECONDAnthony Taormina350LaPlace
THIRDAndrew Deluca344Slidell
 SPANISH  MACKEREL
FIRST  Trace Day214Denham Springs
SECONDCole Rivault214Brusly
THIRDPriscella Duet212Galliano
MANGROVE  SNAPPER                  
FIRST  Cory Vial108Montz
SECONDCory Vial100Montz
THIRDDwayne Plaisance Jr100Ama
RED  SNAPPER
FIRST  Spencer Delatte156Thibodaux
SECONDWade Fernandez1414Covington
THIRDSeth "Bubba" Thibodaux1412Thibodaux
SPADEFISH
FIRST  Tim Higgens212Maurepas
SECONDDaniel Fox210Baton Rouge
THIRDTara Guidry28Galliano
TRIPLETAIL
FIRST  Steven McCann60Luling
SECONDno entry
THIRDno entry
INSIDE  DIVISION
CROAKERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST  Louis McKinney, JrHammond
36
SECONDLouis McKinney, Jr30Hammond
THIRDLouis McKinney, Jr30Hammond
GAFFTOPSAIL  CATFISH
FIRST  Mary Jackson64Grand Isle
SECONDBobby Jackson514Grand Isle
THIRDMary Jackson58Grand Isle
BLACK  DRUM
FIRST  Dr. Jonathan Babin468Raceland
SECONDJacob Babin428Raceland
THIRDRoss Eschete404Chackbay
FLOUNDER
FIRSTCaden Comardelle24Paradis
SECONDErick Martin22Baton Rouge
THIRDBootsie Toups20Marrero
REDFISH
FIRST  Michael White, Sr.366Paradis
SECONDGary Ragas III354Terrytown
THIRDBarton Barre'350Metairie
REDFISH  STRINGER  -­  (5  FISH  UNDER  27  INCHES)
FIRST    Gus Wilson III3614Metairie, La
SECONDJerry Larpenter364Houma, La.
THIRDPete Chessher3414New Orleans, La
SPECKLED  TROUTWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST  Raymond Galatas50Reserve, La
SECONDTommy Vidrine44Baton Rouge, La.
Baton Rouge, La.
THIRDBlake Rymer40
WHITE  TROUTWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST  Jerry Ordoyne10Thibodaux, La.
SECONDTodd Carroll010Batchelor
THIRDTrey Carroll08Batchelor
SHEEPSHEAD
FIRSTJoe Wrubleski710Metairie, La
SECONDTodd Carroll512Batchelor,La.
THIRDLinsey Daigle410Raceland, La
Print Friendly

2014 Grand Isle Tarpon Rodeo Results         
CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
TARPON - CATCH lbs.oz.
LARGEST TARPONPatrick Rodriquez1754Galveston, TX
SECOND LARGEST TARPONJeff Deblieux1680Houma
THIRD LARGEST TARPONGrant Lynch1384Talledega Al.
FOURTH LARGEST TARPONJerry McEwen11912Memphis, TN
FIFTH LARGEST TARPONKurt Cheramie996Houma, La
FIRST TARPON ENTEREDKurt Cheramie996Houma, La
TARPON - TAG & RELEASECaptain / Boat Name:Angler:
FIRST PLACE - TAG & RELEASEHunter Tieken "Code 7"Luke Kinnard
SECOND PLACE - TAG & RELEASESteve Heier "Splash Zone"Michael Heir
THIRD PLACE - TAG & RELEASEJohn Deblieux "Rock N Roll"Jeff Deblieux
FOURTH PLACE - TAG & RELEASELance Schouest "Lil Coon"Jerry McEwen
FIFTH PLACE - TAG & RELEASE
RODEO TOP FISHING AWARDS
BEST ALL AROUND ANGLER: Big GameBo CrochetHouma, LA
BEST ALL AROUND ANGLER: ShorelineScott Settoon, Jr. Pierre Part
BEST ALL AROUND ANGLER: InshoreLouis McKinney, JrHammond, LA
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN, WHITE MARLIN, SAILFISH, and YELLOWFIN TUNA (over 50 lbs)
Boat Name:Points
FIRST PLACE - TAG & RELEASEJuanita Fish1050Ryan Ratcliff - Berwick
SECOND PLACE - TAG & RELEASEJuanita Fish550Bradley Patterson - Berwick
THIRD PLACE - TAG & RELEASEGeaux Deep500Joseph Hebert - Plaquemine
FOURTH PLACE - TAG & RELEASEBlueline500Jimmy Morris - Baton Rouge
FIFTH PLACE - TAG & RELEASEJuanita Fish500Chris Roques - Metairie
CATCH CATEGORIES
BIG GAME DIVISION
BLUE MARLINWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
lbs.oz.
FIRST
SECOND
BLACK FIN TUNA
FIRST Bo Crochet276Houma
SECONDBo Crochet264Houma
THIRDColby Broussard2514Luling
Team Jean / Dev
DOLPHIN
FIRST Brian Rabalais4812Brusly
SECONDHunter Harmon, Jr3910Luling
THIRDRoss Armstrong350Raceland
WAHOO
FIRST Mike Blouin482Houma
SECONDEmily Marcel4112Houma
THIRDJ D Hebert318Plaquemine
YELLOW FIN TUNA
FIRST Steven Kent, Jr "Team White Trash"8714Jarreau
SECONDPete Harmon, Jr.842Luling
THIRDDalton Bergeron8112Boutte
SHORELINE DIVISION
AMBERJACK
FIRST SEASON CLOSED
BARRACUDAWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST James Holt290Morgan City
SECONDDustin Dufrene282Des Allemands
THIRDRyan LeBlanc242Plaquemines
BLUEFISH
FIRST Keith Adams42Houma
SECONDIvy St.Romain314Morgan City
THIRDLuke Anderson314Baton Rouge
BONITO
FIRST Clarence Foret, Jr264St Charles
SECONDJake Phillippe2514Maurepas
THIRDJohn Bosco242Luling
COBIA
FIRST Chris Brouillette568Lafayette
SECONDRandal Loup5210Brusly
THIRDBradley Rispone5114Central
GROUPER
FIRST -- RODEO RECORDDaniel Thibodaux1248Prarieville
SECONDBrent Bowman "M Plan"9514Metairie
THIRDTrey Breaux750New Iberia
JACK CREVALLE
FIRST Luke St. Pierre "Salty Dawg"314Lafayette
SECONDJames Nevers288Bogalusa
THIRDVelvet Guidry2710Galliano
KING MACKERELWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
lbs.oz.
FIRST Jeff Sturm3510Seguin, TX
SECONDJames Nevers3414Bogalusa
THIRDScott Settoon, Jr. 340Pierre Part
SPANISH MACKEREL
FIRST Scott Settoon, Jr.34Pierre Part
SECONDKeith Adams212Houma
THIRDKris Elliot210Des Allemands
MANGROVE SNAPPER
FIRST Hunter Harmon, Jr1110Luling
SECONDBootsie Toups1012Marrero
THIRDTerry Masser106Houston, TX
RED SNAPPER
FIRST Ryan LeBlanc180Plaquemines
SECONDArthur Cook, Jr156Lake Charles
THIRDJennifer Settoon 146Pierre Part
SPADEFISH
FIRST Caden Commardelle "Bloody Decks Team"44Paradis
SECONDScott Settoon Jr. 38Pierre Part
THIRDChip Coulter34Baton Rouge
TRIPLETAIL
FIRST Richard Conrad100Baton Rouge
SECONDJames LeBlanc, Jr. 70 Baton Rouge
THIRDRandy Landry410Thibodaux
INSIDE DIVISION
CROAKERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST Louis McKinney, Jr42Hammond
SECONDLouis McKinney, Jr22Hammond
THIRDLouis McKinney, Jr22Hammond
GAFFTOPSAIL CATFISH
FIRST Mary Jackson70Grand Isle
SECONDRoy Autin70Cut Off
THIRDJerin Savoie614Galliano
BLACK DRUM
FIRST Lee Bollinger "T. Drum Slayer"424Lockport
SECONDRoss Eschete4110 Thibodaux
THIRDRory Eschete374Thibodaux
FLOUNDER
FIRSTRoberrt Socha210Marrerro
SECONDMike LeBlanc20Prarieville
THIRDScott Latham112Metairie
REDFISH
FIRST Wilton Comardelle III "Bloody Decks Teams"4014Paradis
SECONDMichael Keegan3712Destrahan
THIRDJimmy Ledet358Cut Off
REDFISH STRINGER - (5 FISH UNDER 27 INCHES)
FIRST -- Rodeo RecordJerry Larpenter 394Houma
SECONDGus Wilson324Metairie
THIRDScott Duet2810Thibodaux
SPECKLED TROUTWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST Randy Sexton512Gross Tete
SECONDJoe Wrubleski512Metairie
THIRDWayne St. Pierre "Salty Dawg"410Lafayette
WHITE TROUTWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRST Vernon Smith 112St. Gabriel
SECONDLouis McKinney, Jr.16Hammond
THIRDJeff Strum14Seguin, Texas
SHEEPSHEAD
FIRSTKirby Plaisance78Ama
SECONDBob Breck54New Orleans
THIRDJoe Wrubleski54Metairie
Print Friendly

2013 Grand Isle Tarpon Rodeo Fish / Trophy Categories      
CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
TARPON - CATCHlbs.oz.
LARGEST TARPONCory Cheramie1023Houma -­‐ Rock N Roll
SECOND LARGEST TARPONno entries
THIRD LARGEST TARPONno entries
FOURTH LARGEST TARPONno entries
FIFTH LARGEST TARPONno entries
FIRST TARPON ENTEREDCory Cheramie1023Houma -­‐ Rock N Roll
TARPON - TAG & RELEASEBoat Name: Captain:
FIRST PLACE - TAG & RELEASEno entries
SECOND PLACE - TAG & RELEASEno entries
THIRD PLACE - TAG & RELEASEno entries
FOURTH PLACE - TAG & RELEASEno entries
FIFTH PLACE - TAG & RELEASE
RODEO TOP FISHING AWARDS
BEST ALL AROUND ANGLER Big GameToby BerthelotAddis
BEST ALL AROUND ANGLER ShorelineDavid MoranPride
BEST ALL AROUND ANGLER InsideRoy AutinCut Off
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN, WHITE MARLIN, SAILFISH, and YELLOWFIN TUNA (over 50 lbs)
Boat Name: Points
FIRST PLACE - TAG & RELEASEColby Jean500Corey Arceneaux
SECOND PLACE - TAG & RELEASEJuanita Fish500Chris Roques
THIRD PLACE - TAG & RELEASE3 Cool Dudes500Nicholas Baum
FOURTH PLACE - TAG & RELEASEMake It Happen500Brandon Perry
FIFTH PLACE - TAG & RELEASECa Boom500Jansen Pellegrin
CATCH CATEGORIES
BIG GAME DIVISION
DOLPHINWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTJordan Maderelbs.
37
oz.
3
St Amant
SECONDKyle Forrester371Galvez
THIRDNicholas Baum3313Barataria
BLUE MARLIN
FIRSTBen Bernard7054Lafayette
SECONDBoat name: -­‐ Who Dat
THIRD
BLACK FIN TUNA
FIRSTToby Berthelot2613Addis
SECONDCaine Martin268Hattiesburg, MS
THIRDTrey Boucvalt2514Austin, TX
WAHOO
FIRSTJason Scanlon209St Amant
SECONDToby Berthelot1614Addis
THIRDSam Caston1414Prarieville
YELLOW FIN TUNA
FIRSTJansen Pellegrin1431Houma
SECONDJean Arceneaux1098Larose
THIRDBryan Arceneaux9512Larose
SHORELINE DIVISION
AMBERJACK
FIRST SECOND THIRDSEASON CLOSED
BARRACUDAWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTMegan Cantelle St. PierreCut Off
235
SECONDRandall Loup229Brusly
THIRDNick Lichenstein203Thibodaux
BLUEFISH
FIRSTLee Grafton310Thibodaux
SECONDDavid Moran38Pride
THIRDDavid Moran37Pride
BONITO
FIRSTToby Berthelot715Addis
SECONDClay Courville67Lafayette
THIRDClay Courville510Lafayette
COBIA
FIRSTDavid Moran457Pride
SECONDLouis Pellegrin430Houma
THIRDRoyce Rispone393Central
GROUPER
FIRST Rodeo RecordKevin Hatcher1151Donaldsonville
SECONDDustin Mule'867Luling
THIRDCole Warner686Marietta, GA -­‐ "Master Plan"
JACK CREVALLE
FIRSTHunter Andras285Chackbay
SECONDRoyce Rispone2510Central
THIRDKent Moreaux257Baton Rouge
KING MACKERELWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTRyan LeBlanclbs.oz.Pierre Part
3811
SECONDHunter Andras277Chackbay
THIRDDavid Moran261Pride
SPANISH MACKEREL
FIRSTGregory Wynn48Baton Rouge
SECONDFrank Duvic33Port Vincent
THIRDJason Holland32Morgan City
MANGROVE SNAPPER
FIRSTDavid Moran112Pride
SECONDMatthew Hebert101Slidell
THIRDDavid Moran101Pride
RED SNAPPER
FIRSTCLOSED SEASON
SECOND
THIRD
SPADEFISH
FIRSTJoshua Savoie61Luling
SECONDJude Guidry61Thibodaux
THIRDMatthew Adams410Houma
TRIPLETAIL
FIRSTRyan Blanchard97Chauvin
SECOND
THIRD
INSIDE DIVISION
CROAKERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTLouis McKinney, JrHammond
47
SECONDDavid Moran44Pride
THIRDLester Haas212Lafitte
GAFFTOPSAIL CATFISH
FIRSTRoy Autin67Cut Off
SECONDRoy Autin67Cut Off
THIRDJonathan Babin64Raceland
BLACK DRUM
FIRSTStephen Guillot368Orlando, FL -­‐ team drum slayer
SECONDMark Eberts350Mandeville -­‐ Team Drum Slayer
THIRDLee Boudreaux3212Houma -­‐ Team BLUMF
FLOUNDER
FIRSTScottDuet35Thibodaux
SECONDHarold Hellbach214Jefferson
THIRDJohnny Ledet III213Natchitoches
REDFISH
FIRSTGiuseppe Crovetto395Luling
SECONDJames Ledet3811Raceland
THIRDKeith Hebert3615Raceland
REDFISH STRINGER - (5 FISH UNDER 27 INCHES)
FIRSTWade Bagala3612Cut Off
SECONDBrett Babin3410Raceland -­‐ Team BLUMF
THIRDGary Wilson331Mandeville
SPECKLED TROUT
FIRSTMike Mitchell64Head of Islands "Tide 1 On"
SECONDLuke St. Pierre60Head of Islands "Tide 1 On"
THIRDMike LeBlanc515Prarieville
WHITE TROUT
FIRSTJoey Latino111Donaldsonville
SECONDWarren Caro14Geismer
THIRDDwayne Blanc12Baton Rouge
SHEEPSHEAD
FIRSTAustin Rivault62Port Allen
SECONDNick Terracina61Thibodaux
THIRDDerick Lopez59Kenner
Print Friendly

2012 Grand Isle Tarpon Rodeo Fish / Trophy Categories      
CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
TARPON - CATCHlbs.oz.
LARGEST TARPONKen Abney1650New Orleans
SECOND LARGEST TARPONJohn DeBlieux15414Houma
THIRD LARGEST TARPONChris Schouest, Sr.15111Houma
FOURTH LARGEST TARPONMike James11710Lottie
FIFTH LARGEST TARPON
FIRST TARPON ENTEREDJohn DeBlieux15414Houma
TARPON - TAG & RELEASEBoat Name: Angler:
FIRST PLACE - TAG & RELEASENickmit200pointsTommy Hebert
SECOND PLACE - TAG & RELEASEDesperado200pointsMike Dufrene
THIRD PLACE - TAG & RELEASESKA 5200pointsRobby Mielsch
FOURTH PLACE - TAG & RELEASECode 7100 pointsScott Crochet
FIFTH PLACE - TAG & RELEASELil Coon100 pointsCoon Chouest
RODEO TOP FISHING AWARDS
BEST ALL AROUND ANGLER Big GameJansen PellegrinJansen Pellegrin
BEST ALL AROUND ANGLER ShorelineGlenn ThomasGlenn Thomas
BEST ALL AROUND ANGLER InsideLouis McKinney, JrLouis McKinney, Jr
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN, WHITE MARLIN, SAILFISH, and YELLOWFIN TUNA (over 50 lbs)
Boat Name: Points Angler:
FIRST PLACE - TAG & RELEASECest La Vie700Matthew Bourg
SECOND PLACE - TAG & RELEASEC-­‐Ya600Luke Richard
THIRD PLACE - TAG & RELEASEC-­‐Ya550Macy Laris
FOURTH PLACE - TAG & RELEASEC-­‐Ya550Holden Laris
FIFTH PLACE - TAG & RELEASEJuanita Fish550Amanda Robichaux
CATCH CATEGORIES
BIG GAME DIVISION
DOLPHINWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTJansen Pellegrinlbs.
40
oz.
13
Bourg
SECONDRocky Plemons3113Madisonville
THIRDJay Gagneaux301Houston, TX
BLUE MARLIN
FIRSTRoss Chouest5412Galliano
SECOND
THIRD
BLACK FIN TUNA
FIRSTRon Touchard2910Bayou Gauche
SECONDJohn Nguyen288Slidell
THIRDBill Dawson2610Gonzales
WAHOO
FIRSTJeffrey Badeaux, Jr.486Marrero
SECONDJansen Pellegrin451Bourg
THIRDCraig Roddy417Raceland
YELLOW FIN TUNA
FIRSTRoss Laris18013Lockport
SECONDToby Berthelot7715Addis
THIRDJames Brasher774Jupiter, FL
SHORELINE DIVISION
AMBERJACK
FIRST SECOND THIRD
BARRACUDAWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTTroy Hebert342Raceland
SECONDAndrew Deluca278Slidell
THIRDBurdon Edmonds260Baton Rouge
BLUEFISH
FIRSTCary Ward35St Francisville
SECONDTim Parrott210Central
THIRDWes Hart210Prarieville
BONITO
FIRSTScott Settoon148Pierre Part
SECONDTrevor Daigle143Pierre Part
THIRDDan Thibodeaux1310Prarieville
COBIA
FIRSTStephanie Chenier629Baton Rouge
SECONDRyan Champagne580Luling
THIRDFrank Duvic535Port Vincent
GROUPER
FIRST *RODEO RECORD*Glenn Thomas990Breaux Bridge
SECONDMichael Naquin775Zachary
THIRDGlenn Thomas7114Breaux Bridge
JACK CREVALLE
FIRSTTodd Jeansome343Baton Rouge
SECONDJacob Breaux253Morgan City
THIRD Jake Charpentier 24 8 Cut Off
KING MACKERELWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTKurt Boedinglbs.oz.Prarieville
393
SECONDKurt Boeding3814Prarieville
THIRDKurt Boeding346Prarieville
SPANISH MACKEREL
FIRSTJim Tatum411Baton Rouge
SECONDArchie Dantin313Golden Meadow
THIRDThomas Di Cicco37LaPorte, TX
MANGROVE SNAPPER
FIRSTPaul Guidroz121Larose
SECONDScott Settoon118Pierre Part
THIRDJoshua Kilburn109Lutcher
RED SNAPPER
FIRSTGlenn Thomas2311Breaux Bridge
SECONDHunter Andras213Choupic
THIRDJames Grace, Jr.195Plaquemine
SPADEFISH
FIRSTWade Haggard54Prarieville
SECONDPaul Jones54Baton Rouge
THIRDJacob Huff48Hardin, TX
TRIPLETAIL
FIRSTBrian St Cyr712Lafayette
SECONDBill Laupus, Jr41Atlanta, GA
THIRDJoey Latino35Donaldsonville
INSIDE DIVISION
CROAKERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTLouis McKinney, JrHammond
49
SECONDLouis McKinney, Jr315Hammond
THIRDLouis McKinney, Jr312Hammond
GAFFTOPSAIL CATFISH
FIRSTJustin Andras77Choupic
SECONDMary Jackson73Grand Isle
THIRDHunter Andras613Choupic
BLACK DRUM
FIRSTSteve Guillot378Orlando, FL
SECONDDan Davis378Houma
THIRDChad Matherne371Bayou Gauche
FLOUNDER
FIRSTJim Tatum211Baton Rouge
SECONDBradley Burdett211Kenner
THIRDHarold Hellbach21Jefferson
REDFISH
FIRSTStephen Crochet351Houma
SECONDAnthony Di Febbo3411Belle Chasse
THIRDTerry "Duke" St Cyr3411Lafayette
REDFISH STRINGER - (5 FISH UNDER 27 INCHES)
FIRST **RODEO RECORD**Gary Wilson381Madisonville
SECONDJerry Larpenter359Houma
THIRDBlake St Cyr336Lafayette
SPECKLED TROUT
FIRSTFritz Englade, Jr76St Amant
SECONDJim Tatum55Baton Rouge
THIRDCharlie Lieux53St Amant
WHITE TROUT
FIRSTLouis Mc Kinney, Jr31Hammond
SECONDDean Blanchard20Grand Isle
THIRDBenjamin Ortiego111Jefferson
SHEEPSHEAD
FIRSTJoe Wrubleski68Metairie
SECONDMadeline Kessler62White Castle / Grand Isle
THIRDKelli Cruze60Pride
Print Friendly

2011 Grand Isle Tarpon Rodeo Fish / Trophy Categories      
CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
TARPON - CATCHlbs.oz.
LARGEST TARPONKen Abney124 lbs6 ozNew Orleans
SECOND LARGEST TARPONPatrick Cenac99 lbs5 ozHouma
THIRD LARGEST TARPONTommy Hebert69 lbs4 ozHouma
FOURTH LARGEST TARPON
FIFTH LARGEST TARPON
FIRST TARPON ENTEREDPatrick Cenac
TARPON - TAG & RELEASE
FIRST PLACE - TAG & RELEASENo Entries
SECOND PLACE - TAG & RELEASE
THIRD PLACE - TAG & RELEASE
FOURTH PLACE - TAG & RELEASE
FIFTH PLACE - TAG & RELEASE
RODEO TOP FISHING AWARDS
BEST ALL AROUND ANGLER OffshoreMoe RomeBrittany
BEST ALL AROUND ANGLER SHORELINERoyce RisponeBaton Rouge
BEST MALE ANGLER Royce Rispone Baton Rouge
BEST FEMALE ANGLER Celine McIlveene Clinton
BEST ALL AROUND ANGLER InshoreLouis McKinney, JrHammond
BEST BOAT AWARDMaster Plan650 points Capt Robert Price
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN, WHITE MARLIN, SAILFISH
FIRST PLACE - TAG & RELEASEKent Gossett -­‐ Master
Plan
500 pointsLake Charles
SECOND PLACE - TAG & RELEASE Moe Rome -­‐ U
Never Know
150 pointsMaurepas
THIRD PLACE - TAG & RELEASEJoshua Dicks -­‐ Master Plan150 pointsLake Charles
FOURTH PLACE - TAG & RELEASE
FIFTH PLACE - TAG & RELEASE
BIG GAMEWEIGHTRESIDENCE
No Entries
CATCH CATEGORIES
AMBERJACKWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
lbs.oz.
FIRSTSEASON CLOSED
SECOND
THIRD
BARRACUDA
FIRSTKurt Boeding28 lbs10 ozPraireville
SECONDDylan McKey21 lbs7 ozHouma
THIRDCharles Agent16 lbs4 ozYoungsville
BLACK FIN TUNA
FIRSTKenny Jubb24 lbs15 ozLittle Rock, AR
SECONDKevin Melancon23 lbs12 ozHouma
THIRDGreg Girouard23 lbs5 ozKaplan
BLUEFISH
FIRSTDavid Moran, Jr3 lbs5 ozBaton Rouige
SECONDScott Settoon2 lbs15 ozPierre Part
THIRDJames O'Neal2 lbs11 ozZachary
BONITO
FIRSTMark Neupauer14 lbs10 ozMadisonville
SECONDRobert Champagne14 lbs1 ozYoungsville
THIRDRobert Chasmagne13 lbs13 ozYoungsville
CATFISH-SALTWATER
FIRSTJohn Willis Francis7 lbs2 ozHouma
SECONDBrad Trahan6 lbs15 ozHouma
THIRDMalcolm Torres6 lbs12 ozNew Orleans
COBIA
FIRSTRoyce Rispone53 lbs2 ozBaton Rouge
SECONDBo Crochet46 lbs8 ozHouma
THIRD Charles St Romaine 42 lbs 2 oz Metairie
CROAKERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
lbs.oz.
FIRSTLouis McKinney, Jr4 lbs8 ozHammond
SECONDLouis Hutchinson4 lbs7 ozSpringfield
THIRDLouis McKinney, Jr3 lbs15 ozHammond
DOLPHIN
FIRSTDavie Breaux37 lbs13 ozCut Off
SECONDGrant Ragley34 lbs4 ozLake Charles
THIRDJason Scanlon33 lbs8 ozMaurepas
DRUM
FIRSTCoby Hebert46 lbs1 ozHouma
SECONDDan Davis45 lbs11 ozHouma
THIRDJohn Willis Francis44 lbs2 ozHouma
FLOUNDER
FIRSTCeline McIlveene3 lbs5 ozClinton
SECONDCalvin Zeringue2 lbs14 ozLuling
THIRDTrey Harrison2 lbs12 ozPaulina
GROUPER
FIRSTDustin Mule'76 lbs11 ozLuling
SECONDLee Grafton73 lbs5 ozThibodaux
THIRDWilliam Laupus47 lbs3 ozAtlanta, GA
JACK CREVALLE
FIRSTMilton Bourgeois24 lbs3 ozGrand Isle
SECONDSamuel Bourque23 lbs12 ozGreenwell Springs
THIRDJoel Gremillion23 lbs1 ozLarose
KING MACKEREL
FIRSTAnte Tesvich31 lbs11 ozPort Sulphur
SECONDKevin Melancon
THIRDChristopher Kent30 lbs0 ozPrarieville
31 lbs 3 oz Houma
MANGROVE SNAPPERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTRoyce Rispone9 lbs10 ozBaton Rouge
SECONDBennett Singletary9 lbs9 ozBaton Rouge
THIRDGary Gautreaux, Jr9 lbs9 ozHouma
REDFISH
FIRSTBlake St Cyr36 lbs11 ozLafayette
SECONDChris LeBoeuf36 lbs11 ozEmpire
THIRDJonathan Liberto36 lbs0 ozGretna
REDFISH STRINGER - (5 FISH UNDER 27 INCHES)
FIRSTGary Wison33 lbs7 ozMadisonville
SECONDBrett Candies32 lbs11 ozDes Allemands
THIRDMark Detillier32 lbs8 ozLarose
RED SNAPPER
FIRSTSEASON CLOSED
SECOND
THIRD
SHEEPSHEAD
FIRSTRon Adams5 lbs6 ozLockport
SECONDScott Settoon, Jr5 lbs3 ozPierre Part
THIRDMilton Kidd5 lbs1 ozFranklin
SPADEFISH
FIRSTKerry Michael Jones3 lbs2 ozBaton Rouge
SECOND
THIRD
SPANISH MACKERELWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTVincent Cusimano5 lbs10 ozNew Orleans
SECONDMilo Young2 lbs15 ozGrand Isle
THIRDPanky Christen2 lbs11 ozLarose
SPECKLED TROUT
FIRSTSean Bouzigard4 lbs11 ozCut Off
SECONDDiette Massey3 lbs14 ozBaton Rouge
THIRDLuke Richard3 lbs13 ozLafayette
TRIPLETAIL
FIRSTTerry J Vegas30 lbs1 ozGrand Isle
SECONDPaul Rougeau9 lbs5 ozBaton Rouge
THIRDHunter Andras7 lbs0 ozChackbay
WAHOO
FIRSTTed Fontenot13 lbs5 ozGonzales
SECOND
THIRD
WHITE TROUT
FIRSTJay Lassere3 lbs3 ozHarvey
SECONDCharles Agent2 lbs15 ozYoungsville
THIRDSteve Kent2 lbs6 ozLottie
YELLOW FIN TUNA
FIRSTMoe Rome98 lbs11 ozBrittany
SECONDJake Philippe65 lbs12 ozMaurepas
THIRDWade McCants56 lbs4 ozWoodville, MS

The 2010 Tarpon Rodeo was cancelled due to the Gulf of Mexico oil spill.

Print Friendly

2009 Grand Isle Tarpon Rodeo Fish / Trophy Categories      
CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
TARPON - CATCHlbs.oz.
LARGEST TARPONLance Schouest1920Houma
SECOND LARGEST TARPONDavid McCaleb1836Houston, TX
THIRD LARGEST TARPONCurtis Marcello1813Houma
FOURTH LARGEST TARPONRichard Hawthorne1810Houma
FIFTH LARGEST TARPONJeff DeBlieux1746Houma
FIRST TARPON ENTEREDTy Hlavaty1243Galveston, TX
TARPON - TAG & RELEASE
FIRST PLACE - TAG & RELEASEJames Plaag300 pointsGalveston, TX
SECOND PLACE - TAG & RELEASERobby Mielseh200 pointsGalveston, TX
THIRD PLACE - TAG & RELEASEDana Bailey200 pointsGalveston, TX
FOURTH PLACE - TAG & RELEASEBryan Robichaux100 pointsCut Off
FIFTH PLACE - TAG & RELEASE
RODEO TOP FISHING AWARDS
BEST ALL AROUND ANGLER OffshoreJackie BushmanMontgomery, AL
BEST ALL AROUND ANGLER CoastalJay Leto5 pointsThibodaux
BEST ALL AROUND ANGLER InshoreAndrew Brien5 pointsNapoleonville
BEST BOAT AWARD"Patriot"
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN, WHITE MARLIN, SAILFISH
FIRST PLACE - TAG & RELEASERoss Chouest1200 points"Patriot"
SECOND PLACE - TAG & RELEASEEmily Laris1150 points"C-Ya"
THIRD PLACE - TAG & RELEASEJonathan Guarisco500 points"Trust Fun"
FOURTH PLACE - TAG & RELEASEGene Geiling500 points"Tenacious"
FIFTH PLACE - TAG & RELEASEDrew Landry150 points"Tenacious"
BIG GAMEWEIGHTRESIDENCE
BLUE MARLINJackie Bushman3340Montgomery, AL
CATCH CATEGORIES
AMBERJACKWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
lbs.oz.
FIRSTJay Leto8413Thibodaux
SECONDNeal Toups746Thibodaux
THIRDWade Swendson7010Baton Rouge
BARRACUDA
FIRSTRhett Seiblenganz273Port Allen
SECONDChandler LaGrange253Denham Springs
THIRDKevin Melancon223Houma
BLACK FIN TUNA
FIRSTWilliam Noble266Baton Rouge
SECONDJustin Walker256DeRidder
THIRDLuke St Pierre256Lafayette
BLUEFISH
FIRSTRaymond Stouder33Metairie
SECONDDiane Braud30Prairieville
THIRDJason Day213Denham Springs
BONITO
FIRSTClarence Foret, Jr.1613St. Charles
SECONDGerald Cambre1610Prairieville
THIRDClarence Foret, Jr.166St. Charles
CATFISH-SALTWATER
FIRSTGary Wilson76Madisonville
SECONDDenver Hoggat613Natchez, MS
THIRDGus Wilson613Gretna
COBIA
FIRSTChad Farrell563Waveland, MS
SECONDAndy Nevers530Bogalusa
THIRDCharles McLin, Jr.523Tickfaw
CROAKERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
lbs.oz.
FIRSTCharles Kucera43Belle Chasse
SECONDCharles Kucera310Belle Chasse
THIRDChris Dickerson36Denham Springs
DOLPHIN
FIRSTDrew Landry4013Baton Rouge
SECONDKevin Higgins356Baton Rouge
THIRDSammy Rebstock353Larose
DRUM
FIRSTJoe Boudreaux583Gray
SECONDJacob Babin4213Raceland
THIRDDonald Vercher420Westwego
FLOUNDER
FIRSTKevin Hatcher63Donaldsonville
SECONDBryan Bouzigard30Cut Off
THIRDKevin Mosley213Houston, TX
GROUPER
FIRSTMichelle Gueldner9213Ponchatoula
NEW RODEO RECORD
SECONDJay Leto7710Thibodaux
THIRDBlake Matherne7513Metairie
JACK CREVALLE
FIRSTRay McDonald306Adelaie, Austrailia
SECONDJ. "Rocky" Plemons2813Madisonville
THIRDClarence Foret, Jr.273St. Charles
KING MACKEREL
FIRSTTim Higgins393Maurepas
SECONDMatthew Mathis373Gonzales
THIRDJ W Berry3610New Orleans
MANGROVE SNAPPERWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTBart Thibodeaux123Raceland
SECONDMonty Guedimin116Pearl River
THIRDMark Eberts113Mandeville
REDFISH
FIRSTStephen Crochet3313Houma
SECONDKeith Bergeron3213Grand Isle
THIRDClark Fontaine3210Empire
REDFISH STRINGER - (5 FISH UNDER 27 INCHES)
FIRSTJerry Larpenter380Houma
NEW RODEO RECORD
SECONDRicky Turner3710Houma
THIRDTerry St Cyr3413Lafayette
RED SNAPPER
FIRSTLee Grafton280Thibodaux
SECONDJames Miller266Luling
THIRDLuke Paige2513Thibodaux
SHEEPSHEAD
FIRSTAndrew Brien513Napoleonville
SECONDAndrew Brien56Napoleonville
THIRDJay Lassere413Harvey
SPADEFISH
FIRSTGerald Cambre43Prairieville
SECONDMichael Boe40Zachary
THIRDTara Guidry210Galliano
SPANISH MACKERELWINNER'S NAMEWEIGHTRESIDENCE
FIRSTGary Holmes43Clinton
SECONDTyler Fairchild40Slidell
THIRDDiane Piccolo310New Orleans
SPECKLED TROUT
FIRSTMichael LeBlanc63Baton Rouge
SECONDCharlie Lieux60St Amant
THIRDTerry St Cyr510Lafayette
TRIPLETAIL
FIRSTTodd Guilbeau1213Cut Off
SECONDCharlie Lieux110St Amant
THIRDTed Fontenot50Gonzales
WAHOO
FIRSTJohn Chauvin, Sr.6613Raceland
SECONDMike Norton453Baton Rouge
THIRDKevin Higgins383Baton Rouge
WHITE TROUT
FIRSTKevin Melancon50Houma
SECONDFrank Donewar413Hammond
THIRDLarry Fryoux46Destrehan
YELLOW FIN TUNA
FIRSTEmily Laris1343Raceland
SECONDLandon Solari9310Jennings
THIRDCarol Guillory766San Juan, Puerto Rico
Print Friendly

2008 Grand Isle Tarpon Rodeo Fish / Trophy Categories      
RESIDENCE
FishCATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHT
TARPON - CATCHlbs.oz.
1LARGEST TARPONJimmy Nichols1448Houston, TX
2SECOND LARGEST TARPONKyle Cortello1345Metairie, LA
3THIRD LARGEST TARPONMathew Rodriguez1187Galveston, TX
4FOURTH LARGEST TARPONDane Domangue10411Houma, LA
5FIFTH LARGEST TARPON
11FIRST TARPON ENTEREDJimmy NicholsHouston, Tx
6TARPON - TAG & RELEASE
FIRST PLACE - TAG & RELEASEMatthew RodriguezGalveston, TX "SKA 5"
7SECOND PLACE - TAG & RELEASEAmy DomangueHouma, LA "No Prat"
8THIRD PLACE - TAG & RELEASE
9FOURTH PLACE - TAG & RELEASE
10FIFTH PLACE - TAG & RELEASE
RODEO TOP FISHING AWARDS
12BEST ALL AROUND ANGLER OffshoreAnthony ManuelKinder
13BEST ALL AROUND ANGLER CoastalCory TalbotThibodaux
14BEST ALL AROUND ANGLER InshoreTerry St CyrLafayette
BEST BOAT AWARDTenacious
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN
WHITE MARLIN
SAIL FISH
15FIRST PLACE - TAG & RELEASEKevin Higgins800Tenacious
16SECOND PLACE - TAG & RELEASEJason Scanlon650You Never Know
17THIRD PLACE - TAG & RELEASEKeller Bankston600Blue Line
18FOURTH PLACE - TAG & RELEASEDamon Chouest500Chach
19FIFTH PLACE - TAG & RELEASEBuster Hawthorne500Chach
CATCH CATEGORIES
AMBERJACK
23FIRSTWinston Doussan III767Ponchatoula
23ASECONDDanny Hebert497Luling
23BTHIRDGreg Nolan481Labadieville
BARRACUDA
24FIRSTWilliam Wall3315Baton Rouge
24ASECONDCory Talbot275Thibodaux
24BTHIRDJoseph Achord262Baker -- "Team Passion"
BLACK FIN TUNA
41FIRSTAnte Tesvich312Empire
41ASECONDRuss Ford280Woodville, MS
41BTHIRDMaurice Rome275Brittany
BLUEFISH
25FIRSTCapt. J W Burry34Jefferson
25ASECONDLogan LeJeune215Brusly
25BTHIRDDuane Blanc214Baton Rouge
BONITO
26FIRSTTerry Duke144Prairieville
26ASECONDJames Cashiola1313Port Allen
26BTHIRDKevin Melancon139Houma
CATFISH-SALTWATER
27FIRSTPanky Christen70Larose
27ASECONDJason Crochet612Houma
27BTHIRDMelissa Dardar68Lafitte
COBIA
28FIRSTRandy Adams537Cutoff
28ASECONDScott Klienpeter439Prairieville
28BTHIRDDustin Sloan425Prairieville
CROAKER
29FIRSTPat Griffin215Belle Chasse
29ASECONDJohn Sterling214Metairie
29BTHIRDCharles Kucera210New Orleans
DOLPHIN
21FIRSTDavid Hill3815Baton Rouge
21ASECONDJohn Boudreaux344Raceland, LA
21BTHIRDJay Graham302Baton Rouge
DRUM
30FIRSTClint Martin505Houma -- "Team Blumf"
30ASECONDAllen Boudreaux498Raceland, LA
30BTHIRDRobert Crochet4613Houma -- "Team Blumf"
FLOUNDER
31FIRSTChris Grabert31Raceland, LA
31ASECONDGlenn Williams210Golden Meadow
31BTHIRDAlbert Kovatch26Grand Isle
GROUPER
FIRSTCory Talbot623Thibodaux
SECONDHarlon Cashiola584Port Allen
THIRDBill Moffet5512Fairhope, AL
JACK CREVALLE
32FIRSTTyson Mathews278Houma
32ASECONDAmber Ewing2613Cutoff
32BTHIRDNicole Chico2611Marrero
KING MACKEREL
33FIRSTLarry Foret415Metairie
33ASECONDRudy Laris, Jr409Lockport
33BTHIRDBrooke Bouvier, Jr387Independence
MANGROVE SNAPPER
43FIRSTTerrie Pierce118Lockport
43ASECONDMark Bruce113Cutoff
43BTHIRDHolden Pierce107Lockport
REDFISH
35FIRSTTerry St Cyr3912Lafayette
35ASECONDJason Crochet3610Houma
35BTHIRDDaniel Lambert362Tickfaw
REDFISH STRINGER - (5 FISH UNDER 27 INCHES)
44FIRSTGary Wilson3211Madisonville
44ASECONDSteven Crowe321Geismar
44BTHIRDJeff Cleveland319Baton Rouge
RED SNAPPER
36FIRSTWayne Callahan269Thibodaux
36ASECONDRudy Aucoin267Addis
36BTHIRDIvy Thibodeaux III236Addis
SHEEPSHEAD
37FIRSTThomas DiCicco63LaPorte, TX
37ASECONDRegan Robert52Norco
37BTHIRDRose Mayeux415Cut Off
SPADEFISH
38FIRSTRobert Henry41Gonzales
38ASECONDClyde Cheramie36Larose
38BTHIRDMatthew Adams33Houma
SPANISH MACKEREL
34FIRSTCurtis Cheramie47Cutoff
34ASECONDPorter Horgan34Hammond
34BTHIRDScott Settoon28Pierre Part
SPECKLED TROUT
39FIRSTDarren Bouzigard79Golden Meadow
39ASECONDJames Autin66Golden Meadow
39BTHIRDTerry St Cyr510Lafayette
TRIPLETAIL
40FIRSTChris Francis911Carencro
40ASECONDAmber Ewing412Cut Off
40BTHIRDFred Hamilton35Alexandria
WAHOO
20FIRSTChris Landry372Baton Rouge
20ASECONDFrank Grapp290Metairie
20BTHIRDCameron Chabert2715Baton Rouge
WHITE TROUT
42FIRSTTim Parrott30Baton Rouge
42ASECONDBootsie Toups214Marrero
42BTHIRDButch Landry213Youngsville
YELLOW FIN TUNA
22FIRSTAnthony Manual9310Kenner
22ASECONDAlvin Melancon920Ama
22BTHIRDWade McCants9113Woodville, MS
Print Friendly

2007 Grand Isle Tarpon Rodeo Results      
Inside Division
Sheepshead
Winners Name
1 st Dave Thomas7Lbs.13Oz.Naples, FL
2 nd Joe Wrubleski7Lbs.6Oz.Metairie, LA
3 rd Dave Thomas7Lbs.3Oz.Naples, FL
White Trout
Winners Name
1 st Wilton Rentrop3Lbs.15Oz.Morgan City, LA
2 nd Wilton Rentrop3Lbs.2Oz.Morgan City, LA
3 rd Jim Hicks2Lbs.13Oz.Bossier City, LA
Speckled Trout
Winners Name
1 st Craig Hunt6Lbs.1Oz.Zachary, LA
2 nd Terry St.Cyr6Lbs.0Oz.Lafayette, LA
3 rd Chris Bruce6Lbs.0Oz.Zachary, LA
Redfish Stringer (5 fish under 27 inches)
Winners Name
1 st Lonnie Guidry35Lbs.14Oz.Larose, LA
2 nd Lee Boudreaux35Lbs.6Oz.Houma, LA
3 rd Tony Bruce30Lbs.11Oz.Baton Rouge, LA
Redfish
Winners Name
1 st Darren Siebert40Lbs.1Oz.Ethel, LA
2 nd Gary Ragas39Lbs.14Oz.Terrytown, LA
3 rd Joseph Matherne36Lbs.12Oz.Luling, LA
Flounder
Winners Name
1 st David Moran2Lbs.14Oz.Baton Rouge, LA
2 nd Tony Bruce2Lbs.10Oz.Baton Rouge, LA
3 rd Duane Croissant2Lbs.3Oz.St. Rose, LA
Drum
Winners Name
1 st Steve Crochet53Lbs.6Oz.Houma, LA
2 nd Jonathan Babin45Lbs.12Oz.Raceland, LA
3 rd Dan Davis45Lbs.4Oz.Houma, LA
Inside Division continued
Catfish
Winners Name
1 st James Talbot7Lbs.4Oz.Greensboro, NC
2 nd Gus Wilson III7Lbs.4Oz.Gretna, LA
3 rd Michael LeBouef7Lbs.2Oz.Port Sulphur, LA
Croaker
Winners Name
1 st Charkas Kucera2Lbs.2Oz.Belle Chasse, LA
2 nd Logan LeJune1Lbs.14Oz.Brusley, LA
3 rd Charles Kucera1Lbs.12Oz.Belle Chasse, LA
Shoreline Division
Tripletail
Winners Name
1 st NoneLbs.Oz.
Spadefish
Winners Name
1 st Ronnie Haggard4Lbs.12Oz.Gonzales, LA
2 nd Brandon Ritchie3Lbs.3Oz.Denham Springs, LA
3 rd Allyse Ferrera2Lbs.9Oz.Thibodaux, LA
Red Snapper
Winners Name
1 st Lee Grafton22Lbs.8Oz.Thibodaux, LA
2 nd Michael Willem22Lbs.7Oz.New Orleans, LA
3 rd Cory Talbot18Lbs.4Oz.Thibodaux, LA
Mangrove Snapper
Winners Name
1 stWade Haggard10Lbs.10Oz.Gonzales, LA
2 nd Robert Chaisson10Lbs.0Oz.Lake Charles, LA
3 rd Wade Haggard9Lbs.11Oz.Gonzales, LA
Spanish Mackerel
Winners Name
1 st Chad Roy3Lbs.9Oz.Empire, LA
2 nd Gary Kinler1Lbs.15Oz.Luling, LA
3 rd Rusty Gaudet1Lbs.15Oz.LaPlace, LA
Shoreline Division continued
Amberjack
1 stCory Talbot70Lbs.9Oz.Thibodaux, LA
2 nd Christ Delaney55Lbs.7Oz.Prarieville, LA
3 rd Pat Griffen55Lbs.0Oz.Belle Chasse, LA
King Mackerel
1 st Kevin Melancon38Lbs.7Oz.Houma, LA
2 nd Rudy Laris32Lbs.5Oz.Lockport, LA
3 rd Rudy Laris28Lbs.9Oz.Lockport, LA
Jack Crevalle
Winners Name
1 st Allen Boudreaux26Lbs.5Oz.Raceland, LA
2 nd Vernon Caldwell25Lbs.12Oz.Schriever, LA
3 rd Kyle Plaisance25Lbs.3Oz.Golden Meadow, LA
Grouper
Winners Name
1 st Lee Grafton64Lbs.0Oz.Thibodaux, LA
2 nd Lonnie Morrell10Lbs.11Oz.Marshall, TX
3 rd John Tsvich5Lbs.15Oz.Buras, LA
Cobia
Winners Name
1 st Dustin Mule’40Lbs.3Oz.Luling, LA
2 nd Tyler Fairchild38Lbs.7Oz.Slidell, LA
3 rd Cory Talbot35Lbs.9Oz.Thibodaux, LA
Bonito
Winners Name
1 st Wade McCants14Lbs.2Oz.Woodville, MS
2 nd Jim Rasche13Lbs.15Oz.Winston-Salem, NC
3 rd Allen Boudreaux13Lbs.11Oz.Raceland, LA
Bluefish
Winners Name
1 st Louis McKinney3Lbs.2Oz.Hammond, LA
2 nd Brandon Richie3Lbs.1Oz.Denham Springs, LC
3 rd Wade Haggard2Lbs.13Oz.Gonzales, LA
Barracuda
Winners Name
1 st Durelle Comeaux34Lbs.7Oz.Dutchtown, LA
2 nd Robbie Bodiford33Lbs.13Oz.Port Allen, LA
3 rd Billy Jo Palmisano27Lbs.5Oz.Houma, LA
Big Game Division
Wahoo
Winners Name
1 st Brad Mall38Lbs.6Oz.Dallas, TX
2 nd Dwayne Venable37Lbs.0Oz.Baton Rouge, LA
3 rd Andrew Keller26Lbs.3Oz.Lafayette, LA
Yellowfin Tuna
Winners Name
1 st David Melancon60Lbs.3Oz.Hahnville, LA
2 nd Christopher McNemera60Lbs.1Oz.Gonzales, LA
3 rd Jason Scanlan59Lbs.14Oz.Maurepas, LA
Blackfin Tuna
Winners Name
1 st Brad Theriot25Lbs.12Oz.Luling, LA
2 nd Lloyd Bagnell24Lbs.11Oz.Madisonville, LA
3 rd Russel Ford23Lbs.9Oz.Woodville, MS
Dolphin
Winners Name
1 st Linday Longman38Lbs.9Oz.Lafayette, LA
2 nd Jake Ladner27Lbs.10Oz.Biloxi, MS
3 rd Davey Martin22Lbs.15Oz.Grand Isle, LA
Tag & Release – Total Points * Blue Marlin, White Marlin, Sailfish and Yellowfin Tuna (over 50 Lbs.) *
Boat NamePointsCaptain / Angler
1 st Christ Delaney600You Never Know
2 nd Lindsay Longman500C-Ya
3 rd Dwayne Venable500Shake That Things
4 th David Melancon500Southern Miss
5 th Tim Hood500Tipsy Tuna
BEST BOAT AWARD
You Never Know Leon Norris 900 pts
Rodeo Top Fishing Awards
Best All Around Angler: Inside Division Lindsay Longman, Lafayette, LA
Best All Around Angler: Shoreline DivisionLee Grafton, Thibodaux, LA
Best All Around Angler: Big Game DivisionWilton Rentrop, Morgan City, LA
Tarpon - Tag & Release
Boat NamePointsCaptain
1 st None0
2 nd
3 rd
4 th
5 th
Tarpon
Winners Name
LargestDane Domangue153Lbs.1Oz.Houma, LA
2 nd Kyle Gravois135Lbs.0Oz.Houma, LA
3 rd Hunter Tieken134Lbs.13Oz.Houma, LA
4 thPierre Villere123Lbs.13Oz.Mandeville, LA
5 th Daniel Jambon95Lbs.13Oz.Lockport, LA
1 st tarpon enteredDane Domangue153Lbs.1Oz.Houma, LA
Print Friendly

2006 INTERNATIONAL GRAND ISLE TARPON RODEO RESULTS    
Tarpon
1 stTom PrestonHouston, TX170# 05
2 ndKyle FaulkHouma, LA92# 10
3 rdRichard HawthorneHouma, LA87# 14
4 thRandy WaalkHouma, LA85# 10
5 thRichard St. PierreHouma, LA83# 03
Tarpon Tag & Release
1 stNone
2 ndNone
3 rdNone
4 thNone
5 thNone
1 st Tarpon EnteredRandy WaalkHouma, LA85# 10
Blue Marlin
1 stNone
2 ndNone
Dolphin
1 stBlake MatherneDestrehan, LA43# 13
2 ndDaniel JamesLafayette, LA37# 03
3rdDaniel LandryBaton Rouge, LA30# 12
Blackfin Tuna
1 stChristopher TerrellBaton Rouge, LA24# 08
2 ndGerald MireLuling, LA23# 08
3rdChip MaxwellBaton Rouge22# 11
Yellowfin Tuna
1 stMichael TesvichPort Sulphur, LA150# 06
2 ndPete McKnightBaton Rouge, LA100# 07
3rdDustin Mule’Norco, LA74# 07
Wahoo
1 stKyle CoxNew Iberia, LA75# 02
2 ndDaniel LandryBaton Rouge, LA43# 05
3rdKevin HigginsBaton Rouge, LA42# 08
Big Game Tag & Release
1 stKevin Higgins“Tenacious”1,000 pts
2 ndJason Adams“C-YA”1,000 pts
3 rdDaniel Landry“Tenacious”500 pts
4 thGene Geiling“Tenacious”500 pts
5 thScott Dartez“Hazel Marie”150 pts
Best Boat - Big Game
Tag & Release
“Tenacious”2,000 pts
Amberjack
1 stCharles BoyceUlm, TX64# 12
2 ndChad RaifordNorco, LA62# 09
3 rdDanny HebertLuling, LA55# 00
Barracuda
1 stLonnie MorrellMarshall, TX41# 00Rodeo Record
2 ndJulie HebertLuling, LA24# 10
3 rdChad FabacherHarahan, LA18# 05
Bluefish
1 stLogan LejuneBrusley, LA5# 02
2 ndStephen GuillotOrlando, FL3# 11
3 rdBritton ComeauxLarose, LA2# 05
Bonito
1 stKevin MelanconHouma, LA14# 01
2 ndGerald CombrePrarieville, LA13# 13
3 rdMichael Douglas ReithSt. Charles Comm, LA13# 12
Catfish
1 stMark KropogNew Orleans9# 04
2 ndWilliam AndersonJesuit Bend7# 05
3 rdWilliam AndersonJesuit Bend7# 00
Cobia
1 stKevin MelanconHouma, LA55# 04
2 ndA.B. Sisson, Jr.Bastrop, LA47# 13
3 rdTerry DukePrairieville, LA46# 00
Croaker
1 stEdward SmithPonchatoula, LA9 oz
2 ndEdward Smith, Jr.Ponchatoula, LA8 oz
3 rdGlenn WilliamsGolden Meadow, LA8 oz
Drum
1 stClay AdamsRaceland, LA51# 05
2 ndRobert CrochetHouma, LA45# 14
3 rdSteve CrochetHouma, LA41# 06
Flounder
1 stChris MulacIndiana4# 06
2 ndMichael TesvichPort Sulphur, LA3# 14
3 rdCharlie LieuxSt. Amant, LA3# 08
Grouper
1 stLee GraftonThibodaux, LA64# 01
2 ndSteven HumphryRichmond, TX62# 11
3 rdCasey FitzpatrickMandeville, LA39# 00
Jack Crevalle
1 stJason LaqueLuling, LA28# 10
2 ndMichael BourgeoisCut Off, LA25# 06
3 rdChris RisenLake Charles, LA25# 05
King Mackerel
1 stWayne LucidoIndependence, LA37# 03
2 ndWilliam Kenaley, Jr.Baton Rouge, LA34# 14
3 rdJohn NunnerlynLoreauville, LA33# 13
Spanish Mackerel
1 stAnthony SaucierWaveland, MS4# 10
2 ndErnie VicknairThibodaux, LA4# 06
3 rdAnthony SaucierWaveland, MS4# 03
Redfish
1 stTuanya BergeronGrand Isle, LA40# 13
2 ndChris LeBouefEmpire, LA37# 10
3 rdScott SettoonPierre Part, LA36# 08
Redfish Stinger
1 stCharles BruceBaton Rouge37# 13Rodeo Record
2 ndLonnie GuidryLarose, LA37# 00
3 rdJodie CheramieGolden Meadow, LA36# 08
Mangrove Snapper
1 stGary GautreauxLockport, LA12# 00
2 ndCody GautreauxLockport, LA11# 03
3 rdStephen, RicksBaton Rouge, LA10# 04
Red Snapper
1 stEd FikeBaton Rouge, LA30# 04
2 ndLee GraftonThibodaux, LA26# 13
3 rdPeter RusichKenner, LA24# 03
Sheepshead
1 stLaura KochCovington, LA6# 02
2 ndFerrell BoudreauxAma, LA5# 03
3 rdSeth DaiglePierre Part, LA5# 00
Spadefish
1 stJules BoldenJefferson, LA4# 12
2 ndJules BoldenJefferson, LA4# 08
3 rdJules BoldenJefferson, LA4# 01
Tripteltail
1 stChris LandryBaton Rouge, LA4# 14
2 ndJason DayDenham Springs, LA3# 13
3 rdSwight TophamPrarieville, LA3# 00
Speckled Trout
1 stCharlie LieuxSt. Amant, LA7# 04
2 ndCraig HuntZachary, LA5# 10
3 rdCharlie LieuxSt. Amant, LA5# 09
White Trout
1 stTerry St. CyrLafayette, LA2# 08
2 ndAdrian BransonSt. Amant, LA2# 08
3 rdMonique SavoyHarahan, LA2# 05
Best All-Around Male
Angler
Kevin MelanconHouma, LA6 ptsTie-Breaker = Weight
Best All-Around Female
Angler
Tuanya BergeronGrand Isle, LA3 pts
Print Friendly

Fish #CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHT
TARPON - CATCH
1LARGEST TARPONJoshua Rodriguez - Houston, TX147 pounds, 6 ounces
2SECOND LARGEST TARPONTom Preston - Houston, TX140 pounds, 0 ounces
3THIRD LARGEST TARPONPierre Villere - Mandeville, LA134 pounds, 0 ounces
4FOURTH LARGEST TARPONSammy Pizzolato - Houma, LA114 pounds, 4 ounces
5FIFTH LARGEST TARPONLance Wagner - New Orleans, LA111 pounds, 10 ounces
TARPON-TAG & RELEASE
6FIRST LARGEST TAG & RELEASE"Mr. Todd" - Capt. Chris Schouest200 points
7SECOND LARGEST TAG & RELEASE"Adventure 1" - Capt. Jamie Pinter100 points
8THIRD LARGEST TAG & RELEASE"Rock n Roll" - Capt. John Deblieux100 points
9FOURTH LARGEST TAG & RELEASE
10FIFTH LARGEST TAG& RELEASE
RODEO TOP FISHING AWARDS
11FIRST TARPON ENTEREDPierre Villere - Mandeville, LA134 pounds, 0 ounces
12BEST ALL AROUND MALE ANGLERMark Rudolph - Houston, TX6 points
13BEST ALL AROUND FEMALE ANGLERPhylis Foster - Lake Charles, LA3 points
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN
WHITE MARLIN
SAIL FISH
14FIRST TAG & RELEASE"Reel Crazy" - Capt. Andre Hebert1,300 points
15SECOND TAG & RELEASE"First Class" - Capt. Rusty O'Steen1,050 points
16THIRD TAG & RELEASE"Team B Naked"1,000 points
17BEST BOAT AWARD"Reel Crazy" - Capt. Andre Hebert
CATCH CATEGORIES
WAHOO
18FIRSTMark Rudolph - Houston, TX56 pounds, 10 ounces
19SECONDTodd Terrell - Baton Rouge, LA44 pounds, 0 ounces
20THIRDBeau Favret - Fairhope, AL42 pounds, 8 ounces
DOLPHIN
21FIRSTPhylis Foster - Lake Charles, LA34 pounds, 4 ounces
22SECONDShane Descant - Forrest Hill, LA33 pounds, 10 ounces
23THIRDBrent Cenac - Houma, LA29 pounds, 3 ounces
YELLOW FIN TUNA
24FIRSTBilly Schone - New Orleans, LA188 pounds, 4 ounces
25SECONDMark Richard - Breaux Bridge, LA139 pounds, 3 ounces
26THIRDSeneca Bouton - New Iberia, LA126 pounds, 3 ounces
AMBERJACK
27FIRSTDudley Webre - Luling, LA48 pounds, 13 ounces
28SECONDDanny Hebert - Luling, LA48 pounds, 3 ounces
29THIRDKen Fortenberry - Baton Rouge, LA46 pounds, 13 ounces
BARRACUDA
30FIRSTBob Lopez - Malvern, PA39 pounds, 0 ounces
31SECONDEd Hotard - Gretna, LA27 pounds, 3 ounces
32THIRDJon Hood - Baton Rouge, LA25 pounds, 6 ounces
BLUEFISH
33FIRSTDiette Dyer - Baton Rouge, LA3 pounds, 10 ounces
34SECONDMark Bruce - Cut Off, LA3 pounds, 3 ounces
35THIRDBilly Ward - Port Allen, LA2 pounds, 10 ounces
BONITO
36FIRSTRhett Seidenglanz - Port Allen, LA16 pounds, 3 ounces
37SECONDDudley Webre - Luling, LA15 pounds, 3 ounces
38THIRDClarence Foret Jr. - St. Charles, LA14 pounds, 10 ounces
COBIA
39FIRSTPuddy Gautreau - Donaldsonville, LA53 pounds, 0 ounces
40SECONDKevin Melancon - Houma, LA46 pounds, 13 ounces
41THIRDScott Larkin - Carrierre, MS44 pounds, 13 ounces
JACK CREVALLE
42FIRSTThomas Cunningham - Baton Rouge, LA30 pounds, 6 ounces
43SECONDAllen Boudreaux - Raceland, LA26 pounds, 13 ounces
44THIRDJohn Parnell - Baton Rouge, LA.26 pounds, 13 ounces
KING MACKEREL
45FIRSTGrover Huff - Hardin, TX45 pounds, 3 ounces
46SECONDTerry Duke - Prarieville, LA39 pounds, 13 ounces
47THIRDLouis Hargis - Prarieville, LA36 pounds, 13 ounces
SPANISH MACKEREL
48FIRSTCapt. Ray Delvin - Fort Polk, LA5 pounds, 8 ounces
49SECONDRon Touchard - Des Allemands, LA5 pounds, 3 ounces
50THIRDCandace Kershaw - Golden Meadow, LA4 pounds, 6 ounces
RED SNAPPER
51FIRSTJohn Langlois - Baton Rouge, LA29 pounds, 6 ounces
52SECONDRudy Aucoin - Addis, LA26 pounds, 13 ounces
53THIRDEd Fike - Baton Rouge, LA26 pounds, 2 ounces
SPADEFISH
54FIRSTButch Willcutt - Slaughter, LA6 pounds, 0 ounces
55SECONDJoshua Robichaux - Raceland, LA4 pounds, 6 ounces
56THIRDHerbert Fremin - Morgan City, LA4 pounds, 4 ounces
TRIPLETAIL
57FIRSTBootsie Toups - Marrero, LA13 pounds, 3 ounces
58SECOND
59THIRD
BLACK FIN TUNA
60FIRSTMark Rudolph - Houston, TX31 pounds, 6 ounces
61SECONDGrant Hillman - Broussard, LA27 pounds, 3 ounces
62THIRDChris Cenac, Jr. - Houma, LA26 pounds, 3 ounces
MANGROVE SNAPPER (NEW)
63FIRSTJoseph Sutherland - Metairie, LA12 pounds, 10 ounces
64SECONDGary Gautreaux - Lockport, LA11 pounds, 11 ounces
65THIRDPuddy Gautreau - Donaldsonville, LA10 pounds, 3 ounces
CATFISH-SALTWATER
66FIRSTHunter Andras - Chackbay, LA7 pounds, 3 ounces
67SECONDGary Wilson - Lafayette, LA6 pounds, 13 ounces
68THIRDJames Talbot - Greensboro, NC6 pounds, 10 ounces
CROAKER
69FIRSTRhett Seivenglanz - Port Allen, LA1 pound, 13 ounces
70SECONDKen Fortenberry - Baton Rouge, LA1 pound, 3 ounces
71THIRDAllen Boudreaux - Raceland, LA13 ounces
DRUM
72FIRSTRichie Toups - Raceland, LA42 pounds, 13 ounces
73SECONDRoss Eschete - Thibodaux, LA42 pounds, 13 ounces
74THIRDChad Roy - Lake Charles, LA42 pounds, 10 ounces
FLOUNDER
75FIRSTHarold Hellbach - Jefferson, LA2 pounds, 3 ounces
76SECONDAllyse Ferrera - Thibodaux, LA1 pound, 13 ounces
77THIRDGilbert Fortenberry - Prarieville, LA1 pound, 10 ounces
REDFISH
78FIRSTJason Crochet - Houma, LA38 pounds, 13 ounces
79SECONDLarry Wagner - Chalmette, LA34 pounds, 10 ounces
80THIRDRandy Guidry, Jr. - Hammond, LA33 pounds, 13 ounces
SHEEPSHEAD
81FIRSTJoe Wrubleski - Metairie, LA7 pounds, 3 ounces
82SECONDAlbert Kovach - Grand Isle, LA6 pounds, 10 ounces
83THIRDMaris Freiman - Harvard, IL4 pounds, 10 ounces
SPECKLED TROUT
84FIRSTCraig Hunt - Baton Rouge, LA7 pounds, 6 ounces
85SECONDDudley Vandenborre - Slidell, LA6 pounds, 15 ounces
86THIRDCharlie Lieux - St. Amant, LA6 pounds, 6 ounces
WHITE TROUT
87FIRSTAllen Boudreaux - Raceland, LA3 pounds, 10 ounces
88SECONDClarence Foret, Jr. - St. Charles, LA3 pounds, 0 ounces
89THIRDClarence Foret, Jr. - St. Charles, LA2 pounds, 10 ounces
REDFISH STRINGER * 5 FISH
* UNDER 27 INCHES *
90FIRSTSheriff Jerry Larpenter - Houma, LA37 pounds, 0 ounces
91SECONDHunter Andrus - Chackbay, LA32 pounds, 10 ounces
92THIRDCurtis Callais - Houma, LA32 pounds, 3 ounces
Print Friendly

Fish #CATEGORYWINNER'S NAMEWEIGHT
TARPON - CATCH
1LARGEST TARPONRobby Mielsch, Galveston, Texas162 pounds, 10 ounces
2SECOND LARGEST TARPONDane Domangue, Houma132-3
3THIRD LARGEST TARPONChris Mielsch, Galveston, Texas130-3
4FOURTH LARGEST TARPONJody Bourg, Houma118-0
5FIFTH LARGEST TARPONSusan Villere, Mandeville112-10
TARPON-TAG & RELEASE
6FIRST LARGEST TAG & RELEASEMr. Todd, Chris Schouest300 points
7SECOND LARGEST TAG & RELEASESilver King Adventures, Chris Mielsch200 points
8THIRD LARGEST TAG & RELEASERock n Roll, John DeBlieux200 points
9FOURTH LARGEST TAG & RELEASEEven Sweep, Kevin Faulk200 points
10FIFTH LARGEST TAG& RELEASEArgonaut, Ross Barkhurst200 points
RODEO TOP FISHING AWARDS
11FIRST TARPON ENTEREDRobby Mielsch, Galveston, Texas
12BEST ALL AROUND MALE ANGLERMark Perez, Galliano9 points
13BEST ALL AROUND FEMALE ANGLERMary Ann Acosta, Donaldsonville2 points
* TAG & RELEASE * TOTAL POINTS *
BLUE MARLIN
WHITE MARLIN
SAIL FISH
14FIRST TAG & RELEASERuss Theriot, C'est Tout Bon500 points
15SECOND TAG & RELEASEDrew Davis, Argonaut500 points
16THIRD TAG & RELEASEDavid Mills, Argonaut500 points
17BEST BOAT AWARDArgonaut, Ross Barkhurst1,500 points
CATCH CATEGORIESADD BLUE MARLIN - WHITE MARLIN
WAHOO
18FIRSTChris Simmons, Avery Island69-3
19SECONDJean Marmande, Houma40-0
20THIRDBen Langlinlais, Youngsville31-6
DOLPHIN
21FIRSTMax Hart, Plaquemine45-3
22SECONDTodd Guilbeau, Cut Off39-10
23THIRDMark Bergeron, New Orleans33-15
YELLOW FIN TUNA
24FIRSTLouis Gotreaux, Lafayette149-6
25SECONDDave Toetfer, Chalmette140-5
26THIRDRusty O'Steen, Houma92-10
AMBERJACK
27FIRSTSaul Prejean, Abbeville54-0
28SECONDMickey Bercegay, Gonzales47-3
29THIRDRichard Guercio, Baton Rouge42-13
BARRACUDA
30FIRSTAbel Chauvin, Amite29-3
31SECONDBrian Robert, Donalsonville27-6
32THIRDRichard Amundson, Metairie27-0
BLUEFISH
33FIRSTJoel Massey, Baton Rouge3 pounds, 3 ounces
34SECONDJeff Walker, Houston, Texas2 pounds, 13 ounces
35THIRDChris Dickerson, Denham Springs2 pounds, 13 ounces
BONITO
36FIRSTAllen Boudreaux, Raceland15-0
37SECONDAllen Boudreaux, Raceland15-0
38THIRDAllen Boudreaux, Raceland14-10
COBIA
39FIRSTJunior Martinez, Baton Rouge57-13
40SECONDDarren Bouzigard, Cut Off50-6
41THIRDFelix LiPoma, Gonzales43-3
JACK CREVALLE
42FIRSTWilliam Anderson, Belle Chasse27-0
43SECONDAllen Boudreaux, Raceland26-13
44THIRDClarence Foret Jr., St. Charles Comm.26-6
KING MACKEREL
45FIRSTChris Dickerson, Denham Springs47-3
46SECONDTommy Boseman, Grand Isle41-3
47THIRDHarold Boudreaux, Ama38-3
SPANISH MACKEREL
48FIRSTChris Weilnman, Baton Rouge5 pounds, 6 ounces
49SECONDMary Ann Acosta, Donaldsonville4 pounds, 13 ounces
50THIRDBritton Comeaux, Larose4 pounds, 13 ounces
RED SNAPPER
51FIRSTBritton Comeaux, Larose28-3
52SECONDAnthony Cashiola, Port Allen26-3
53THIRDHarold Cedotal, Kenner23-10
SPADEFISH
54FIRSTPaul Foret, Prairieville4 pounds, 3 ounces
55SECONDScott Kleinpeter, Baton Rouge3 pounds, 13 ounces
56THIRDSidney Keller, Des Allemands3 pounds, 13 ounces
TRIPLETAIL
57FIRSTMark Perez, Galliano22-10
58SECONDMark Perez, Galliano20-10
59THIRDMark Perez, Galliano16-3
BLACK FIN TUNA
60FIRSTCurtis Duet, Galliano30-13
61SECONDDustin Price, Houma29-6
62THIRDTodd Wimberly, Dallas, Texas28-3
MANGROVE SNAPPER (NEW)
63FIRSTBrian Chelette, Gonzales10 pounds, 6 ounces
64SECONDBritton Comeaux, Larose10 pounds, 6 ounces
65THIRDTroy Roberts, Norco10 pounds, 3 ounces
CATFISH-SALTWATER
66FIRSTVictor Vhaiville, Gretna7 pounds, 3 ounces
67SECONDGary Wilson, Belle Chasse7 pounds, 3 ounces
68THIRDGary Wilson, Belle Chasse7 pounds
CROAKER
69FIRSTChris Ward, Port Allen2 pounds, 6 ounces
70SECONDMichael Reith, St. Charles Comm.2 pounds, 3 ounces
71THIRDRobert Kleindinst, Metairie1 pounds, 13 ounces
DRUM
72FIRSTClay Adams, Houma49-6
73SECONDPatrick Grabert, Raceland48-13
74THIRDSteve Crochet, Houma48-10
FLOUNDER
75FIRSTMark Perez, Galliano4 pounds, 3 ounces
76SECONDRobert Duffy, Baton Rouge3 pounds, 3 ounces
77THIRDMichael Reith, St. Charles Comm.3 pounds
REDFISH
78FIRSTRene Ragas, Buras37-13
79SECONDRoyce Pierce III, Thibodaux36-10
80THIRDDorothy Hyland, Bogalusa36-6
SHEEPSHEAD
81FIRSTJoe Wrublesai, Metairie8 pounds
82SECONDJoe Wrublesai, Metairie7 pounds, 13 ounces
83THIRDJoe Wrublesai, Metairie7 pounds, 3 ounces
SPECKLED TROUT
84FIRSTCharlie Lieux, St. Amant7 pounds, 6 ounces
85SECONDKyle St. Cyr, Lafayette7 pounds, 3 ounces
86THIRDTerry St. Cyr, Lafayette7 pounds, 3 ounces
WHITE TROUT
87FIRSTJonathan Camnetar, Harvey3 pounds, 3 ounces
88SECONDCarol Cascio, Gretna2 pounds, 13 ounces
89THIRDDuane LeBlanc, Praireiville2 pounds
REDFISH STRINGER * 5 FISH
* UNDER 27 INCHES *
90FIRSTGilbert Fortenberry, Prairieville33-3
91SECONDJames Milliman, Grand Isle30-10
92THIRDHunter Andrus, Chackbay28-6
Print Friendly

2003 Grand Isle Tarpon Rodeo Results      
Inside Division
Sheepshead
Winners Name
1 st Joseph Julius5Lbs.13Oz.Westwego
2 nd Charles Guilliot5Lbs.6Oz.Kenner
3 rd Todd Wilkinson5Lbs.6Oz.Metairie
White Trout
Winners Name
1 st Ricky Vallet6Lbs.10Oz.Baton Rouge
2 nd Allen Boudreaux4Lbs.6Oz.St. Charles
3 rd Maureen Duhon3Lbs.10Oz.Baton Rouge
Speckled Trout
Winners Name
1 st Craig Cassagne, Sr.7Lbs.0Oz.Marrero
2 nd Susie Kehoe6Lbs.15Oz.New Orleans
3 rd Steve Madere6Lbs.13Oz.Luling
Redfish Stringer (5 fish under 27 inches)
Winners Name
1 st Terry St. Cyr34Lbs.0Oz.Lafayette
2 nd Kyle St. Cyr33Lbs.13Oz.Lafayette
3 rd Gilbert Fortenberry32Lbs.10Oz.Prairieville
Redfish
Winners Name
1 st Felix Lipoma *Rodeo Record48Lbs.10Oz.Gonzales
2 nd Mitch Young36Lbs.13Oz.Luling
3 rd Kyle St. Cyr36Lbs.6Oz.Lafayette
Flounder
Winners Name
1 st Ronald Teel3Lbs.6Oz.Gonzales
2 nd Robert Socha3Lbs.3Oz.Marrero
3 rd Ricky Alexander2Lbs.14Oz.Luling
Drum
Winners Name
1 st Johnathon Babin45Lbs.0Oz.Raceland
2 nd Ross Eschete42Lbs.6Oz.Thibodaux
3 rd Louis Bayhi42Lbs.3Oz.Mandeville
Inside Division continued
Gafftopsail Catfish
Winners Name
1 st William Heid6Lbs.6Oz.Metairie
2 nd Surgeon Crosby6Lbs.6Oz.Cut Off
3 rd Lon Tontrey6Lbs.6Oz.Marrero
Croaker
Winners Name
1 st Patrick Turner1Lbs.6Oz.Meareaux
2 nd Joseph Millerman0Lbs.13Oz.Grand Isle
3 rd Neil Foret0Lbs.10Oz.St. Charles
Shoreline Division
Tripletail
Winners Name
1 st Mark Perez20Lbs.0Oz.Galliano
2 ndMichael Reith5Lbs.3Oz.St. Charles
Spadefish
Winners Name
1 st Charles Guilliot5Lbs.3Oz.Kenner
2 nd Harold Hellback4Lbs.6Oz.Jefferson
3 rd Glenn Thompson3Lbs.10Oz.Erwinville
Red Snapper
Winners Name
1 st John Langlois24Lbs.13Oz.Baton Rouge
2 nd Vickie Naquin22Lbs.10Oz.Baton Rouge
3 rd Lee Traigle22Lbs.6Oz.Thibodaux
Spanish Mackerel
Winners Name
1 st Charles Guilliot4Lbs.13Oz.Kenner
2 nd Charles Guilliot4Lbs.10Oz.Kenner
3 rd Charles Guilliot4Lbs.10Oz.Kenner
Amberjack
Winners Name
1 stBrian Dantin75Lbs.6Oz.Baton Rouge
2 nd Troy Robert63Lbs.10Oz.LaPlace
3 rd Charles Williamson, Jr61Lbs.10Oz.Baton Rouge
Shoreline Division continued
King Mackerel
Winners Name
1 st Jerry Hymel44Lbs.10Oz.Norco
2 nd Clint Rowland40Lbs.3Oz.Jay, FL
3 rd Christopher Bennett39Lbs.13Oz.W. Palm Beach, FL
Jack Crevalle
Winners Name
1 st Allen Boudreaux27Lbs.10Oz.Raceland
2 nd David Sawyer26Lbs.3Oz.Baton Rouge
3 rd Clarence Foret, Jr26Lbs.3Oz.St. Charles
Cobia
Winners Name
1 st James Dry42Lbs.0Oz.Baton Rouge
2 nd Jack Cahill41Lbs.6Oz.Buras
3 rd Lamarr Hirsch39Lbs.6Oz.Grand Isle
Bonito
Winners Name
1 st Laura Koch13Lbs.13Oz.Covington
2 nd Tobyn Pierson12Lbs.10Oz.New Orleans
3 rd Scott Caillouet11Lbs.13Oz.Thibodaux
Bluefish
Winners Name
1 st Puddy Gautreaux2Lbs.6Oz.Donaldsonville
2 nd Brain Harvey2Lbs.3Oz.Port Allen
3 rd Brain Harvey2Lbs.0Oz.Port Allen
Barracuda
Winners Name
1 st David Sawyer24Lbs.0Oz.Baton Rouge
2 nd Brent Orgeron23Lbs.13Oz.Lockport
3 rd Bronson Cashiola23Lbs.6Oz.Port Allen
Fly Fishing Division
Cobia
Winners Name
1 stNoneLbs.Oz.
Dolphin
Winners Name
1 st William Scaife5Lbs.6Oz.Mandeville
2 nd Dustin Richard2Lbs.13Oz.Houma
3 rd Brent Cenac2Lbs.10Oz.Houma
Black Drum
Winners Name
1 st NoneLbs.Oz.
Redfish
Winners Name
1 st Vic Tedesco11Lbs.13Oz.Houma
2 nd Dave Coignet11Lbs.13Oz.Bourg
3 rd Richard Turner8Lbs.3Oz.Houma
Spanish Mackerel
Winners Name
1 st Dave Coignet3Lbs.10Oz.Bourg
2 nd Jim Webb2Lbs.6Oz.Carencro
3 rd Vic Tedesco2Lbs.6Oz.Houma
Speckled Trout
Winners Name
1 st Vic Tedesco2Lbs.10Oz.Houma
2 nd Gus Adomitis2Lbs.3Oz.Baton Rouge
3 rd Gus Adomitis1Lbs.13Oz.Baton Rouge
Big Game Division
Wahoo
Winners Name
1 st David Dronet45Lbs.13Oz.Erath
2 nd Rick Fields41Lbs.6Oz.Quitman, MS
3 rd David Patterson40Lbs.13Oz.Berwick
Yellowfin Tuna
Winners Name
1 st Evan White173Lbs.3Oz.New Orleans
2 nd Grant Hilman61Lbs.3Oz.Broussard
3 rd William Collins57Lbs.0Oz.Covington
Blackfin Tuna
Winners Name
1 st Sean B Purty *Rodeo Record32Lbs.0Oz.Atlanta, GA
2 nd Tom Turner27Lbs.3Oz.Baton Rouge
3 rd Dustin Richard26Lbs.13Oz.Houma
Dolphin
Winners Name
1 st Brent Cenac42Lbs.0Oz.Houma
2 nd David Sawyer34Lbs.10Oz.Baton Rouge
3 rd Lee LeBouef31Lbs.12Oz.New Orleans
Tarpon
Winners Name
LargestPhilip DiFatta Jr.161Lbs.1Oz.Chalmette
2 nd Chris Torres148Lbs.3Oz.Galliano
3 rd Kirk Bordelon133Lbs.13Oz.St. Bernard
1 st tarpon enteredPhilip DiFatta Jr.161Lbs.1Oz.Chalmette